Hoppa till sidans innehåll

Loppet genom tiderna


Kungsbacka River arrangerades första gången 1974

Under åren har det varit flera arrangörer, vilket gör att massor av fakta inte ges rättvisa. Om det finns någon som du anser är värt att berätta för eftervärlden tas detta tacksamt emot via mail This is a mailto link

Vi har fått fakta av Svante Fredén, han har deltagit i samtliga lopp.
”Kungsbacka River arrangerades första gången 1974, då var det två sträckor, den korta där starten är i dag vid Staborg, den längre som startade på andra sidan av Lygnern. Tredje året flyttade man långa starten till Fjärås Bräcka. 1984 togs man bort långa sträckan eftersom det var svårt att hålla räddningsbåtar på Lygnern när det blåste.”
Tack till Svante Fredén


Peter Berg från Nossebro, som deltog andra året i River.
- "Jag var med 1975 och tävlade tillsammans med Lars Andersson i C2 för Vedums scoutkår. Vi hade en hård kamp mot Svante Fredén och Imre Marton från Skara scoutkår men jag tror de kom före oss den gången för vi paddlade fel ute i Kungsbackafjorden. Vi fick kommande år revansch i Finnskogarännet, som då var Sveriges längsta kanotlopp. Vi blev då tävlingens bästa turistcanadensare".


I slutet 70-talet när kanotintresset stod på sin topp i Sverige, hade River uppåt 1 200 deltagare.

1987 gick sista loppet arrangerat av Kungsbacka scoutkår. Därefter ett långt uppehåll till 1999 som loppet återstartades av Fjärås AIK genom Bo Melin, Peter Calderborn, Anders Isaksson och Jan Strömbom.


År            Lopp           Deltagare        Arrangör
1974            1            -                     Kungsbacka Scoutkår

1975            2            -                     Kungsbacka Scoutkår

1976            3            -                     Kungsbacka Scoutkår

1977            4            -                     Kungsbacka Scoutkår

1978            5            -                     Kungsbacka Scoutkår

1979            6            -                     Kungsbacka Scoutkår

1980            7            -                     Kungsbacka Scoutkår

1981            8            -                     Kungsbacka Scoutkår

1982            9            -                     Kungsbacka Scoutkår

1983           10            -                     Kungsbacka Scoutkår

1984           11            -                     Kungsbacka Scoutkår

1985           12           -                      Kungsbacka Scoutkår

1986            13           -                     Kungsbacka Scoutkår

1987            14            -                   Kungsbacka Scoutkår

1999            15          200 st              Fjärås AIK

2000            16          298 st            Fjärås AIK

2001            17           343 st.               Fjärås AIK          
K1 Herrar Ulf Eriksson Lidköpings KK 01:47:40
Motionsklass Mika Ojala Norrköpings 02:14:30
K2 Damer Susanne Gunnarsson Katrineholms KK 01:52:10
Veteranklass 35-39 år Patrik Hellgren KK Glid
Veteranklass 40-44 år Hans Helenius KK Glid 01:59:59
Veteranklass 45-49 år Stefan Mattsson Fjärås 02:07:45
Veteranklass 50+ Anders Lovén Halmstad 01:58:58
K2 Herrar/Damer Anette Selldén/Egon Johansson Vallda 02:17:43
C2 Tävling Stig Holm/Jan Östling Tibro KK 01:58:38
C2 Dam Tur/Motion Lisbeth Lindahl/Britt Palmgren Fjärås/Kba 03:00:20
C2 Herrar tur/Motion Doug Lumley/Svante Fredén Maratonveteranerna 02:19:13
C2 Mixed Tur/Motion Marie-Louise Hansson/Tore Johansson Maratonveteranerna 02:34:13
Havskajak Arne Wiklund 02:41:43
Lagtävling Maratonveteranerna 07:53:27

2002            18            380 st.                     Kungsbacka Frisksport
K1 Herrar Magnus Siverbrant Kungälvs KK01:34:20
K2 Damer Susanne Gunnarsson Katrineholms KK 01:49:43
Fjordloppet Stefan Andersson Kungälvs KK 02:16:20

2003            19             366 st.                        Kungsbacka Frisksport
K1 Damer Susanne Gunnarsson Funändalsfjällens KK 01:44:43
C2 Mix Marie-Louise Hansson/Tore Johansson 02:32:15
Tjejrivern Åsa Ek/Camilla Berntsson 01:17:08

2004            20             170 st                     Kungsbacka Kings
K1 Herrar Magnus Siverbrant Kungälvs KK 1:44:47
K1 Damer Josefin Nordlöv Vårby IK, Örnsköldsvik 2:03:19
K2 Herrar/Damer Jan Stömbom/Stefan Karlsson Åsa 2:00:04
C2 Herrar Jesper Lilja/Magnus Lindskog Onsala 2:30:22
C2 Damer Emma Stridsberg/Madelene Larsson Vallda 03:42:02
C2 Mix Martin Larsson/Gunnel Karlsson Kungsbacka Golv 02:49:00
Tjejrivern Åsa Nordin/Agneta Olsson Team Crocodile, Kungsbacka 1:24:37

2005            21            171 st                     Kungsbacka Kings
K1 Herrar Stefan Andersson Kungälvs KK 02:05:11
K2 Herrar/Damer Jan Strömbom/Stefan Karlsson 1:54:36
C2 Herrar Anders Löf/Torbjörn Bandh Tibro KK 02:08:35
C2 Damer Emma Nilsson/Jenny Lustig Acron Kanot 02:23:00
C2 Mix Bengt Nilsson/Margareta Gunnard Acron Kanot 02:32:00
FöretagsRivern: Acron Kanot 05:14:43

2006            22            177 st.                     Kungsbacka Kings
K1 Herrar Erik Andersson KK Bris 02:07:42
K2 Herrar/Damer Jan Zachrisson/Ingvar Andersson OFF, Onsala 02:37:38
C2 Herrar Sven Svensson/Martin Svensson EX-TE EL, Onsala 02:17:01
C2 Damer Annette Johansson/Helen Johansson Gretas Vänner, Lindome 03:08:33
C2 Mix Anders Löf /Annika Löf Tibro KK 02:15:07
FöretagsRivern: Myra Golf
Folkets Röst: Ica Kvantum (de 12 piraterna)

2007            23             196 st.                     Kungsbacka Hemvärnsförening
K1 Herrar Roger Strandh KK Bris 02:02:09
K2 Herrar/Damer Tony Eliasson/Ann Carlsson Kungsbacka 02:40:01
C2 Herrar Sven Svensson/Henning Jensen Onsala 02:26:15
C2 Damer Helen Johansson/Anette Johansson Myrornas skräck!, Kungsbacka 03:45.14
C2 Mix Annica Löf/Anders Löf Tibro KK 02:23:22
Fjordloppet Lars Hermansson Reval Kayaks Team 02:37:49
FöretagsRivern: Myra Golf
Folkets Röst: Thomas Groth/Mikael Eriksson (Indianerna)

2008            24        196                   Kungsbacka Hemvärnsförening
C2 Damer: Anette Johansson / Helen Johansson Team Kusin, 3:26.56
C2 Herrar: Sven Svensson / Henning Jensen Kalmarunionen II, 2:13.24
C2 Mix: Annica Löf / Anders Löf, Tibro KK 2:12.09
K1 Dam: Eva-Li Saarväli Näsets Paddlarklubb, 2:29.52
K1 Herr: Gustav Pennsäter Lödde kanotklubb, 2:01.05
K2: Gary Carter / David Oliver Lincoln Canoe Club, 1:53.14
Fjordloppet: Anders Svensson Reval Kayaks Team, 1:01.12
FöretagsRivern: Myra Golf
Folkets Röst: Thomas Groth/Mikael Eriksson (Indianerna)

2009              25                   229     Kungsbacka Hemvärnsförening
C2 Damer: Emma Nilsson / Lisa Håkansson Acronkanoterna, 2:19.20
C2 Herrar: Henrik Emanuelsson / Julius Emanuelsson Tibro KK 2:17.08
C2 Mix: Annica Löf / Anders Löf, Tibro KK 2:18.53
K1 Dam: Eva-Li Saarväli Näsets Paddlarklubb, 2:29.52
K1 Herr: Gunnar Castmo Näsets Paddlarklubb, 1:59.01
K2: Jan Zachariasson / Urban Strandberg OFF, 2:30.58
Fjordloppet: Anders Svensson Reval Kayaks Team, 1:03.06
FöretagsRivern: Myra Golf
Best in Show: Helene Hultengren / Sandra Olsson (Prinsessorna)

 

2010              26                   255     Kungsbacka Hemvärnsförening

C2 Damer Elit: Emma Nilsson / Lisa Håkansson, AcronMultisport, 2:11.45
C2 Herrar Elit: Sven Svensson / Henning Jensen, 2:17.07
C2 Mix Elit: Annica Löf / Anders Löf, Tibro KK 2:10.20

C2 Damer Motinär: Anette Johansson / Helen Johansson, Team Kusin, 3:01.27
C2 Herrar Motinär: Björn Kaijser / Jonas Lund, 2:41.08
C2 Mix Motionär: Tommy Hansson / Susanne Heemskark, 2:52.53

K1 Dam: Eva-Li Saarväli, Näsets Paddlarklubb, 2:35.28
K1 Herr: Jens Thorild, Näsets Paddlarklubb, 1:50.26
K2: Jan Zachariasson / Urban Strandberg, OFF, 2:25.14
C1: Ingemar Fredriksson, Tibro Kanotklubb, 2:56:04
FöretagsRivern: Myra Golf
Best in Show: Linnea Åkerblom / Frida Jensen (med sin rosa kanot)

 

2011              27                   ca. 200     Kungsbacka Hemvärnsförening

C2 Herrar Elit: Henry Carlsson / Curt Svenssonm Uppsala PK, 2:26.36
C2 Mix Elit: Annica Löf / Anders Löf, Tibro KK 2:26.42

C2 Damer motinär: Sara Börjesson / Malin Börjsesson, Myra Golf, 4:13.43
C2 Herrar motinär: Janerik Gunnarsson / Lars-Åke Sjögren, 2:50.24
C2 Mix motionär: Fredrik Sahle / Lotta Sundberg, 3:32.38

K1 Dam: Camilla Vargmani, Näsets PK, 2:45.37
K1 Herr: Ulf Eriksson, Lidköpings PK, 1:59.07
K2: Magnus Henriksson / Bo Alfredsson, KK Bris, 2:30.26

FöretagsRivern: Kungsmässan
Best in Show: Patrick Wik / Martin Rosengren (Black Pörl)

 

2012             28                       259      Kungsbacka Hemvärnsförening

C2 Herrar Elit: Henrik Emanuelsson/Robin Emanuelsson, Tibro KK 2.13.20

C2 Mix Elit: Sandra Larsson/Oscar Nilsson, Säve, 2.26.09

C2 Damer motionär: Lina Eneroth/Malin Börjesson, Myra Golf, 3.10.13

C2 Herrar motionär: Erik Andersson/Martin Arvidsson, Fjärås, 2.16.31

C2 Mix motionär: Fredrik/Lotta, Lindome, 2.46.51

K1 Dam: Annica Eng, Mölnlycke, 2.53.09

K1 Herr: Jens Thorild, Näsets PK, 1.47.00

K2: Daniel Andersson/Filip Nilsson, Göteborg, Rene Egli Surferstars, 2.20.15

Företagsrivern: Myra Golf

Best in show: Patrik Bengtsson och Robin Kilander (Batman & Robin)

Läs mer om deras insamling; Springer för livet, på www.springerforlivet.se

 

2013             29                       275      Kungsbacka Hemvärnsförening

C2 Herrar Elit: Henrik Emanuelsson/Robin Emanuelsson, Tibro KK 2.08.53

C2 Mix Elit: Sandra Larsson/Oscar Nilsson, Säve, 2.25.05

C2 Damer motionär: Louise Thelén/Anna Svensson, GBG/VF, 3.02.12

C2 Herrar motionär: Björn Kaijser/Jonas Lundh, Nyköping/Valla, 2.37.38

C2 Mix motionär: Håkan Gustavsson/Lisa Måring, Åsa, 2.39.47

K1 Dam: Helena Wallin, Malmö, 3.32.52

K1 Herr: Jens Thorild, Näsets PK, 1.50.33

K2: Jan Zachrisson/Urban Strandberg, OFF, Onsala/GBG, 2.25.29

Företagsrivern: Myra Golf

Best in show: Jan Johansson, Kungstrippeln (Belönad för sitt arbete med motionsidrotten i Kungsbacka)

 

2014             30                       314      Kungsbacka Hemvärnsförening

C2 Herrar Elit: Henrik Emanuelsson/Robin Emanuelsson, Tibro KK 2:09:13

C2 Mix Elit: Anders Löf/Jessica Löf, Tibro KK, 2:09:18

C2 Damer motionär: Louise Thelén/Anna Svensson, GBG/VF, 2:43:40

C2 Herrar motionär: Janerik Gunnarsson/Lars-Åke Sjögren, Ed, 2:27:24

C2 Mix motionär: John Harrysson/Cecilia Wegnelius, Onsala, 2:39:29

K1 Dam: Klara Andersson, Varberg, 1:57:35

K1 Herr: Jens Thorild, Näsets PK, 1:49:40

K2: Jan Zachrisson/Urban Strandberg, OFF, Onsala/GBG, 2:28:52

Företagsrivern: Avloppsrallarna

Best in show: Simon "Rödluvan" Fägerås och Anton "Vargen" Andersson

 

2015             31                       303      Kungsbacka Hemvärnsförening

C2 Herrar Elit:  

C2 Mix Elit:  

C2 Damer motionär:  

C2 Herrar motionär:  

C2 Mix motionär:  

K1 Dam:  

K1 Herr: Jens Thorild, Näsets PK,

K2: Jan Zachrisson/Urban Strandberg, OFF, Onsala/GBG,

Företagsrivern:

Best in show:

 

2016             32                       301      Kungsbacka Hemvärnsförening

C2 Herrar Elit:  

C2 Mix Elit:  

C2 Damer motionär:  

C2 Herrar motionär:  

C2 Mix motionär:  

K1 Dam:  

K1 Herr: Jens Thorild, Näsets PK,

K2: 

Företagsrivern:

Best in show: Elefanterna

 

2017             33                       prel. 301      Kungsbacka Hemvärnsförening

C2 Herrar Elit:  

C2 Mix Elit:  

C2 Damer motionär:  

C2 Herrar motionär:  

C2 Mix motionär:  

K1 Dam:  

K1 Herr: J

K2:

Företagsrivern: Myra Golf

Best in show: Asterix och Obelix (Tobias Byströ och Phillip Elvhammar)

Uppdaterad: 19 AUG 2017 19:02
Skribent: Per Klintrot
Epost: This is a mailto link

Kungsbacka River - ett lopp som är minst lika underhållande för våra deltagare som för publiken!

Var med redan vid startplatsen Staborg 8 km öster om Fjärås och följ deltagarna längs loppet, eller njut av en trivsam stund vid åkanten. Det finns flera riktiga smultronställen att se tävlingen från, tex. Gåsevadsholms Slott, Spegeldammen eller Stenbron där gamla E6:an passerar. I målområdet i centrala Kungsbacka avgörs täta spurtstrider.

 

Hålltider under tävlingsdagen

kl. 7.30-10.30 Starten i Staborg

 

Starttider för de olika klasserna

kl. 10.00: K1 och K2 Herr, Dam, Mix

kl. 10.10: C2 Elit Herr/Dam/Mix

kl. 10.20: C2 Motionär Herr/Dam/Mix

 

kl. 11.30-15:00 Målområdet Sjöallén

Aktiviterer och uppvisningar. Kungsbacka Lottakår säljer kaffe med dopp, m.m.

kl 12.00 Beräknad målgång för de första kanotisterna

 

kl. 15.00 Prisutdelning i målområdet

 

Kungsbacka River är ett av de äldsta motionsloppen i Sverige med anor från 1974. Klassikern på 22 km, som startar i Sundsjön och via sjöar och åar mynnar ut i Kungsbackafjorden innan den vänder in i Kungsbackaån och går i mål i centrala Kungsbacka.

Kungsbacka River passar både elit och motionärer och ingår i Svenska Veterancupen.

Postadress:
Kungsbacka Hemvärnsförening - Kanot
Kungsbacka River, Sven Brocker, Lunnavägen 329
43479 Vallda

Kontakt:
Tel: Per Klintrot 0703-433533
E-post: This is a mailto link

Se all info