Hoppa till sidans innehåll

Resultat 2006


Resultat 2006
K1 Herrar
PL Tid Start.Nr Namn Klubb
1 02:07:42 244 Erik Andersson Kanotklubben Bris, Varberg
2 02:08:55 249 Sören Torstensson Karlstads Paddlarklubb, Karlstad
3 02:12:44 243 Stefan Mattsson IK Stern, Lindome
4 02:21:47 268 Lennart Fritiof Brämhult
5 02:22:30 242 Gerd Alpers Rendsburger KC, Tyskland
6 02:28:00 270 Göran Larsson Myra Golf, Vallda
7 02:35:10 245 Viking Lofjärd Kanotklubben Bris, Varberg
8 02:39:00 267 Sten-Åke Henningsson Kungsbacka
9 02:39:10 269 Jonas Rutberg Forsfräsarna, Sverige
10 02:46:10 248 Andreas Mattsson IK Stern, Kungsbacka
11 02:56:40 246 Thomas Andersson Onsala
12 03:13:25 247 Franklin Eck KKKK, Särö
13 03:16:35 271 Franklin O. Eck KKKK, Särö
K2 Herrar/Damer
Tid Start.Nr Namn Klubb
1 02:37:38 329 Jan Zachrisson Ingvar Andersson OFF, Onsala
2 02:45:30 333 Sebastian Lagerkvist Tommy Lexman Hanhals IF, Kungsbacka
3 02:48:50 332 Tony Eliasson Tina Söder Kungsbacka
4 03:10:15 330 Christoffer Landgren Lina Nordal Vallda
C2 Herrar
Tid Start.Nr Namn Klubb
1 02:17:01 1131 Sven Svensson Martin Svensson EX-TE EL, Onsala
2 02:25:24 1103 Doug Lumley Svante Fredén Rya IF, Hisings Backa
3 02:27:55 1130 Tommy Eneroth Morgan Börjesson Myra Golf, Lag 1
4 02:32:44 1143 Niklas Einarsson Anders Røste Einarsson Bil, Kungsbacka
5 02:33:35 1106 Göran Lindblom Magnus Andersson JYTA KK, Varberg
6 02:35:25 1120 Leif Nordefjäll Lars-Åke Johansson Varla Bil, Kungsbacka
7 02:39:11 1113 Björn Kaijser Jonas Lundh Nyköping
8 02:44:43 1112 Jimmy Söhrman Christer Carlsson Kungsbacka
9 02:45:49 1138 Jonny Johansson Robert Nordfjäll Hanhals
10 02:47:24 1114 Robert Wallroth Karl Wallroth Team Fortfort
11 02:48:46 1102 Christian Persson Niklas Skoog Perssons Pack
12 02:49:26 1124 Bosse Eriksson Lasse Wallin Janssen-Cilag, Onsala
13 02:50:12 1144 Daniel Sommerbäck Mattias Wennberg Kungsbacka
14 02:57:49 1118 Oskar Eneroth Niklas Olsson Myra Golf, Lag 2
15 03:00:44 1101 Henrik Johansson Niklas Bergström Lindome
16 03:01:25 1109 Pieter Jilderda Robert Nyiredy Holland / Hungary
17 03:02:00 1146 Martin Isaksson Rasmus Axelsson De Oslagbara, Fjärås
18 03:02:38 1104 Hampus Gunnarsson Alexander Sagman Lindome Floristerna
19 03:04:24 1117 Heldor Köbi Tomas Köbi Myra Golf, Lag 3
20 03:06:51 1108 Torbjörn Ölmhagen Tomas Laine Team Carlsberg, lag 2
21 03:10:01 1125 Mikael Eriksson Thomas Groth Hisings Backa
22 03:11:02 1132 Jonas Tegenstrand Calle Carlsson Bilia Kungsbacka, Lag 3
23 03:11:22 1140 Åke Bengtsson Mikael Bengtsson
24 03:14:16 1145 Bob Delmefors Tomas Nord Lindome
25 03:16:00 1127 Thomas Karlsson Urban Nygander Kungsbacka
26 03:17:29 1115 Stefan Persson Robert Kvist Hede kanot & Friluftsf. Kba
27 03:25:48 1141 Anders Bergström Bernt Äärlaht Fjärås
28 03:28:03 1135 Rasmus Tornund Mattias Ericsson Onsala
29 03:30:31 1136 Michael Johansson Stefan Sedin Kungsbacka
30 03:36:44 1137 Thomas Andersson Joachim Persson Kungsbacka
31 03:57:07 1105 Ulf Persson Jörgen Sandell Kungsbacka
32 04:02:29 1107 Christian Eriksson Daniel Lönnkvist Frillesås
33 04:02:32 1142 Tim Alfredsson Patrik Snellman Fjärås
34 04:12:51 1134 Lasse Andersson Johan Andersson Frillesås
35 04:37:00 1139 Joakim Zetterström Joachim Mattsson Bilia Kungsbacka, Lag 2
36 04:34:00 1116 Roger Jakobson Mikael Ahl Bilia Kungsbacka, Lag 1
37 04:37:59 1148 Niklas Ringblom JohanX Bilia Sisjön, Lag 1
38 04:38:00 1147 Christian Hallengren Peter Tränk Bilia Sisjön, Lag 2
39 05:10:00 1128 Andreas Hallengärd Jesper Ivarsson Central Verksan Lag 1, Fjärås
40 05:10:00 1129 Michael Svensson Billy Öreborg Central Verksan Lag 2, Fjärås
C2 Damer
PL Tid Start.Nr Namn Klubb
1 03:08:33 1153 Annette Johansson Helen Johansson Gretas Vänner, Lindome
2 03:33:33 1152 Veronica Karlgren Tina Wickström Kungsbacka
3 04:07:42 1151 Julia Magnusson Helena Krohn Kungsbacka
4 05:15:00 1154 Susanne Hagelskytt Elisabeth Lindskog Team Carlsberg, lag 3
C2 Mix
Tid Start.Nr Namn Klubb
1 02:15:07 1172 Anders Löf Annika Löf Tibro Kanotklubb, Hjo
2 02:24:53 1164 Oscar Nilsson Anna Svensson ACRON KANOTER
3 02:28:32 1162 Margareta Gunnard Bengt Nilsson Tibro Kanotklubb, Skövde
4 02:29:22 1165 Andreas Magnusson Lisa Magnusson Triathlon Väst, Göteborg
5 02:37:14 1165 Jesper Lilja Anna Lilja Onsala
6 02:53:08 1163 Oskar Lundberg Lina Lundberg Onsala
7 03:05:43 1178 Ulrik Andersson Veronica Bengtsson Kungsbacka
8 03:06:48 1161 Hans Furö Maria Öberg Åsa
9 03:10:51 1173 Johan Hedin Linnea Parkell Mölnlycke
10 03:12:44 1174 Marie Andersson Fredrik Martinsson Kungsbacka
11 03:14:32 1168 Peter Hörnstein Madde Bengtsson ICA Kvantum Kungsbacka, Lag 4
12 03:21:50 1177 Magnus Petterson Anneli Lööf Kungsbacka
13 03:26:10 1170 Richard Sellin Elisabeth Wahlström ICA Kvantum Kungsbacka, Lag 1
14 03:27:20 1167 Peter Backman Marie-Louise Bengtsson ICA Kvantum Kungsbacka, Lag 3
15 03:31:22 1171 Fredrik Sjöberg Jonna Hansson ICA Kvantum Kungsbacka, Lag 6
16 03:32:10 1166 Anton Ahlgren Madde Ågren Hook ICA Kvantum Kungsbacka, Lag 2
17 03:42:54 1175 Jonny Andersson Susanne Lundblad Kungsbacka
18 03:46:11 1169 Fredrik Ingård Ann Sofie Krantz ICA Kvantum Kungsbacka, Lag 5
Segrare i Fjordloppet 2006: Myra Golf
Uppdaterad: 24 AUG 2009 21:52
Skribent: Per Klintberg

Postadress:
Kungsbacka Hemvärnsförening - Kanot
Kungsbacka River, Sven Brocker, Lunnavägen 329
43479 Vallda

Kontakt:
Tel: Per Klintrot 0703-433533
E-post: This is a mailto link

Se all info