Hoppa till sidans innehåll

Resultat 2007


Kungsbacka River 2007

Slutresultat 2007-08-18

Resultat - C2 Damer

Plats:Staborg, Distans: 22 km

PL

Måltid

Tid

Nr

Namn

Företag/Förening

Ort

1

13:45:14

3:45:14

218

Helen Johansson / Anette Johansson

Myrornas skräck!

Kungsbacka

2

14:08:00

4:08:00

217

Veronica Karlgren / Kristin Wickström

 

Kungsbacka

3

14:55:20

4:55:20

219

Sofia Dahlström / Johanna Eng

 

Kungsbacka

4

 

Brutit

216

Tove Heydecke / Kim Löhren

Team Carlsberg lag 3

Fjärås



Resultat - C2 Herrar

Plats:Staborg, Distans: 22 km

PL

Måltid

Tid

Nr

Namn

Företag/Förening

Ort

1

12:26:15

2:26:15

155

Sven Svensson / Henning Jensen

 

Onsala

2

12:35:36

2:35:36

156

Doug Lumley / Svante Fredén

Rya IF

Hisings Backa

3

12:43:05

2:43:05

152

Tommy Eneroth / Morgan Börjesson

Myra Golf lag 1

Kungsbacka

4

12:45:08

2:45:08

157

Claes Bergman / Daniel Holmbom

Företagssäkerhet

Särö

5

12:48:07

2:48:07

177

Magnus Lindskog / Jesper Lilja

 

Onsala

6

12:52:49

2:52:49

153

Leif Nordenfjäll / Lars-Åke Johansson

Team Varla Bil AB

Kungsbacka

7

12:57:36

2:57:36

154

Jimmy Söhrman / Christer Classon

 

Kungsbacka

8

12:57:46

2:57:46

151

Jonas Carlsson / Lasse Wallin

Janssen-Cilag

Onsala

9

13:03:40

3:03:40

261

Kenneth Linnerhag / Bengt Linnerhag

Traxsports

Kållered

10

13:05:20

3:05:20

222

Mattias Wennberg / Robert Nyiridy

 

Onsala

11

13:07:15

3:07:15

254

Christian Persson / Niklas Skoog

Persons Pack

Kungsbacka

12

13:07:25

3:07:25

264

Henrik Johansson / Niklas Bergström

 

Lindome

13

13:07:59

3:07:59

262

Freddy Schyberg / Roger Gustafsson

 

Kållered

14

13:08:35

3:08:35

252

Peter Svensson / Rickard Svensson

Rolands sega gubbar

Kungsbacka

15

13:09:43

3:09:43

273

Mikael Nordqvist / Niklas Jönrup

 

Kungsbacka

16

13:13:19

3:13:19

260

Tomas Johansson / Rolf Ahlman

Labacka Boys

Kållered

17

13:14:40

3:14:40

247

Robert Wallroth / Morten Andersen

Team Fortfort

Gbg / Sandefjord

18

13:15:58

3:15:58

255

Patrik Ling / Christian Svensson

 

Kungsbacka

19

13:16:53

3:16:53

233

Heldor Köbi / Thomas Köbi

Myra Golf lag 3

Fjärås

20

13:22:40

3:22:40

253

Oscar Eneroth / Niclas Ohlsson

Myra Golf lag 2

Kungsbacka

21

13:23:20

3:23:20

279

Niklas Persson / Niclas Olsson

 

Kungsbacka

22

13:26:34

3:26:34

241

Reidar Kruhsberg / Stefan Petersson

 

Fjärås

23

13:28:17

3:28:17

250

Mats Hansson / Johannes Haugaard

 

Kungsbacka

24

13:30:35

3:30:35

274

Robin Wernersson / Oliver Lundqvist

 

Kungsbacka

25

13:30:42

3:30:42

248

Thomas Groth / Mikael Eriksson

 

Hisings Backa

26

13:32:10

3:32:10

246

Pieter Jilderda / Heike van Doesburg

 

Gråbo

27

13:33:22

3:33:22

289

Jonas Lindström / Christoffer Joängen

Särö IK

Särö

28

13:34:26

3:34:26

249

Peter Ehrenborg / Daniel Eriksson

 

Åsa

29

13:35:05

3:35:05

257

Martin Arvidsson / Erik Andersson

Lantisar

Kungsbacka

30

13:38:04

3:38:04

256

Roger Jacobsson / Mikael Ahl

Bilia Kba lag 2

Kungsbacka

31

13:39:15

3:39:15

270

Christopher Börjesson / Peter Sundfält

 

Kungsbacka

32

13:40:25

3:40:25

269

Stefan Hagström / Peter Bengtsson

Bilia Kba lag 3

Vallda

33

13:41:57

3:41:57

239

Christoffer Andersson / Henrik Arvidsson

Team Idala lag 2

Fjärås

34

13:42:12

3:42:12

282

Åke Bengtsson / Michael Bengtsson

 

Kungsbacka

35

13:44:56

3:44:56

235

Per Liljenfeldt / Niklas Johansson

Mek 2

Fjärås

36

13:47:35

3:47:35

251

Stefan Persson / Robert Kvist

Hede Kanot & Friluftsför.

Kungsbacka

37

13:56:20

3:56:20

266

Anders Aronsson / Peter Siegenthaler

Världsatleterna

Pixbo

38

14:07:54

4:07:54

281

Emil Persson / Martin Hansson

Fjärås El

Fjärås

39

14:10:29

4:10:29

276

Alexander Folkesson / Mikael Olsson

Kungsbacka brandstation

Kungsbacka

40

14:11:03

4:11:03

284

Hans Liljenfeldt / Carl-Eric Andersson

Måberget

Fjärås

41

14:13:10

4:13:10

267

Kent-Ove Brandt / Conny Levin

Hima

Säve

42

14:25:38

4:25:38

287

Tobias Eriksson / Emil Crack

 

Fjärås

43

14:43:18

4:43:18

277

Rickard Svensson / Oscar Eliasson

 

Kungsbacka

44

15:18:54

5:18:54

242

Daniel Lönnqvist / Kristian Eriksson

 

Frillesås

45

15:19:26

5:19:26

245

Martin Andersson / Henrik Petersson

 

Frillesås

46

15:19:53

5:19:53

259

Joakim Zetherström / Mattias Mattsson

Bilia Kba lag 1

Kungsbacka

47

15:21:19

5:21:19

258

Tord Westerlund / Clark Kent

Team Carlsberg lag 1

Kungsbacka

48

15:26:13

5:26:13

243

Lasse Andersson / Johan Andersson

 

Frillesås

49

15:27:59

5:27:59

234

Per Anders Johansson / Peter Skoglund

 

Fjärås

50

15:28:20

5:28:20

236

Torbjörn Ölmhagen / Tomas Laine

Team Carlsberg lag 2

Fjärås

51

15:39:37

5:39:37

271

Patrik Bragsjö / Daniel Lundqvist

 

V. Frölunda

52

15:48:12

5:48:12

285

Martin Weimarck / Henning Weimarck

Cape Gemini

Askim

53

 

Brutit

268

Ingemar Andersson / Mikael Billholm

 

Vallda

53

 

Brutit

244

Robert Friberg / Jonas Larsson

 

Frillesås

53

 

Brutit

238

Andreas Hallengärd / Billy Örneborg

Team Idala lag 1

Fjärås

53

 

Brutit

240

Jesper Ivarsson / Michael Svensson

Team Idala lag 3

Fjärås



Resultat - C2 Mix

Plats:Staborg, Distans: 22 km

PL

Måltid

Tid

Nr

Namn

Företag/Förening

Ort

1

12:23:22

2:23:22

158

Annica Löf / Anders Löf

Tibro KK

Hjo

2

12:34:03

2:34:03

159

Oscar Nilsson / Anna Svensson

Siemens

Kungsbacka

3

13:09:10

3:09:10

275

Gunnel Karlsson / Niklas Einarsson

Einarsson BIL

Kungsbacka

4

13:22:07

3:22:07

232

Maria Öberg / Hans Furö

 

Åsa

5

13:24:00

3:24:00

230

Oskar Lundberg / Lina Lundberg

 

Onsala

6

13:25:47

3:25:47

280

Ulrik Andersson / Veronica Bengtsson

 

Onsala

7

13:28:33

3:28:33

221

Karl-Johan Jeppson / Sara Thorsson

ICA Kvantum lag 5

Kungsbacka

8

13:33:39

3:33:39

278

Axel Moberg / Linda Moberg

 

Åsa

9

13:40:40

3:40:40

226

Jimmy Johansson / Alexandra Wallerstedt

ICA Kvantum lag 3

Kungsbacka

10

13:49:02

3:49:02

220

Ingmarie Anderson / Claes Anderson

 

Billdal

11

13:58:25

3:58:25

228

Marie Andersson / Fredrik Martinsson

 

Kungsbacka

12

14:05:03

4:05:03

225

Elisabeth Wahlström / Richard Sellen

ICA Kvantum lag 2

Kungsbacka

13

14:06:08

4:06:08

229

Johan Hedin / Linnea Parkell

Duck Racing

Mölnlycke

14

14:37:28

4:37:28

224

Jonna Hansson / Fredrik Sjöberg

ICA Kvantum lag 1

Kungsbacka

15

14:56:07

4:56:07

288

Jennie Sjödahl / Michael Ottosson

 

Fjärås

16

14:59:01

4:59:01

283

Anders Däldehög / Ing-Britt Däldehög

 

Lindome

17

15:04:44

5:04:44

227

Jonas Kjerling / Johanna Fischer

ICA Kvantum lag 4

Kungsbacka

18

 

Brutit

286

Annette Lindén / Mattias Gunnarsson

 

Onsala



Resultat - K1 Herrar

Plats:Staborg, Distans: 22 km

PL

Måltid

Tid

Nr

Namn

Företag/Förening

Ort

1

12:02:09

2:02:09

162

Roger Strandh

Kanotklubben Bris

Varberg

2

12:15:15

2:15:15

167

Erik Andersson

Kanotklubben Bris

Varberg

3

12:24:07

2:24:07

183

Stefan Mattsson

 

Fjärås

4

12:25:26

2:25:26

169

Gerd Alpers

Rendsburger KC

Tyskland

5

12:27:26

2:27:26

168

Lennart Fritiof

 

Brämhult

6

12:29:43

2:29:43

178

Per Gustavsson

Säveåns kanotister

Göteborg

7

12:33:22

2:33:22

179

Jonas Rutberg

GARV Qajaq

Mölndal

8

12:37:38

2:37:38

163

Stefan Bergström

 

Göteborg

9

12:53:18

2:53:18

166

Bertil Pärmsten

Bräcke Smedja

Älvängen

10

12:53:32

2:53:32

161

Viking Lofjärd

Kanotklubben Bris

Varberg

11

13:02:26

3:02:26

160

Sten-Åke Henriksson

 

Kungsbacka

12

13:08:30

3:08:30

182

Andreas Mattsson

 

Kungsbacka

13

13:11:57

3:11:57

184

Kurt Eriksson

GARV Qajaq

Göteborg

14

13:12:01

3:12:01

181

Hans Stjärne

GARV Qajaq

Floda

15

13:17:42

3:17:42

180

Mikael Siljeskog

GARV Qajaq

Partille

16

 

Brutit

165

Magnus Welin

Gunnebo slott

Ölmanäs



Resultat - K2 Herrar/Damer

Plats:Staborg, Distans: 22 km

PL

Måltid

Tid

Nr

Namn

Företag/Förening

Ort

1

12:40:01

2:40:01

176

Tony Eliasson / Ann Carlsson

 

Kungsbacka

2

12:43:35

2:43:35

174

Jan Zachrisson / Urban Strandberg

OFF

Onsala

3

14:01:30

4:01:30

173

Tomas Karlsson / Urban Nygander

 

Kungsbacka



Resultat - Fjordloppet

Plats:Gottskär, Distans: 22 km

PL

Måltid

Tid

Nr

Namn

Företag/Förening

Ort

1

12:37:49

2:37:49

936

Lars Hermansson

Reval Kayaks Team

Göteborg

2

12:39:07

2:39:07

935

Stefan Andersson

Torslanda KKK

Torslanda

3

12:43:49

2:43:49

930

Douglas Annerling

Reval Kayaks Team

Göteborg

4

13:07:18

3:07:18

933

Johan Rydberg

 

Kungsbacka

5

13:13:10

3:13:10

938

Pedro Pontes

 

Mölndal

6

13:13:50

3:13:50

925

Göran Larsson

 

Vallda

7

13:16:42

3:16:42

939

Mats Andersson

 

Kullavik

8

13:21:11

3:21:11

932

Jan Bengtsson

Reval Kayaks Team

Göteborg

9

13:24:10

3:24:10

928

Hans Wästfelt

 

Billdal

10

14:00:40

4:00:40

927

Tobias Westberg

Reval Kayaks Team

Göteborg

11

 

Brutit

937

Janne Brittelund

Reval Kayaks Team

Göteborg

11

 

Brutit

923

Wiggo Kilborn

 

Mölnlycke

11

 

Brutit

924

Annette Seldén

Bröndome kajakklubb

Vallda

11

 

Brutit

926

Egon Johansson

Bröndome kajakklubb

Vallda

11

 

Brutit

931

Lars Inge Fridolfsson

Reval Kayaks Team

Göteborg


ChipTech Data 031-47 99 44 ------------------ www.kungsbackariver.se

Uppdaterad: 14 SEP 2010 16:24
Skribent: Sven Brocker (This is a mailto link)

Postadress:
Kungsbacka Hemvärnsförening - Kanot
Kungsbacka River, Sven Brocker, Lunnavägen 329
43479 Vallda

Kontakt:
Tel: Per Klintrot 0703-433533
E-post: This is a mailto link

Se all info