Hoppa till sidans innehåll

Resultat 2008


Tävlingsresultat för Kungsbacka River 2008 -

Kungsbacka River 2008

Slutresultat 2008-08-16

Resultat - C2 Damer

Plats:Staborg, Distans: 22 km

PL

Måltid

Tid

Nr

Namn

Ort

Företag/Förening

1

13:26:56

3:26:56

401

Anette Johansson / Helen Johansson

Kungsbacka

Team Kusin

2

13:32:22

3:32:22

405

Vera Karlgren / Tina Wickström

Gbg / Onsala

 

3

13:37:45

3:37:45

404

Hannah Erlandsson / Daniella Rolfö

Kungsbacka

 

4

13:41:53

3:41:53

402

Jennie Johansson / Margareta Andersson

Fjärås / Växjö

Team Kusin

5

13:51:48

3:51:48

403

Linda Andreasson / Malin Kvist

Kungsbacka

 

6

14:07:59

4:07:59

406

Karin Axelsson / Hanna Jacobsson

Kungsbacka

 

7

14:25:14

4:25:14

400

Johanna Eng / Johanna Wermström

Kungsbacka

Team Johanna



Resultat - C2 Herrar

Plats:Staborg, Distans: 22 km

PL

Måltid

Tid

Nr

Namn

Ort

Företag/Förening

1

12:13:24

2:13:24

120

Sven Svensson / Henning Jensen

Onsala / Vallda

Kalmarunionen II

2

12:26:38

2:26:38

115

Doug Lumley / Svante Fredén

Hisings Backa / Skara

Rya IF

3

12:29:32

2:29:32

122

Tommy Eneroth / Morgan Börjesson

Kungsbacka / Fjärås

Myra Golf lag 1

4

12:32:50

2:32:50

116

Leif Nordefjäll / Lars-Åke Johansson

Kungsbacka / Fjärås

Team Varla Bil AB

5

12:34:10

2:34:10

103

Daniel Holmbom / Claes Bergman

Särö

Företagssäkerhet

6

12:38:51

2:38:51

239

Joachim Olsson / Gustav Andersson

Kungsbacka

 

7

12:40:21

2:40:21

230

Kenneth Linnerhag / Bengt Linnerhag

Lindome / Kållered

Traxsports

8

12:41:50

2:41:50

110

Jonas Lundh / Björn Kaijser

Valla / Nyköping

 

9

12:42:47

2:42:47

121

Kasper Mortensen / Daniel Mortensen

Vallda

Kalmarunionen II

10

12:43:29

2:43:29

243

Tomas Einarsson / Mats Hansson

Kungsbacka

Einarsson BIL

11

12:44:30

2:44:30

250

Mikael Nordqvist / Göran Nylén

Fjärås / Göteborg

 

12

12:47:41

2:47:41

118

Jimmy Söhrman / Christer Classon

Kungsbacka

 

13

12:48:15

2:48:15

235

Ted Jarl / Johan Lycke

Onsala / Särö

Phoenix Contact

14

12:52:38

2:52:38

218

Henrik Johansson / Niklas Bergström

Lindome

 

15

12:53:00

2:53:00

208

Patrik Ling / Christian Svensson

Kungsbacka

 

16

12:53:31

2:53:31

231

Rolf Ahlman / Tomas Johansson

Kållered

Team Labacka

17

12:54:20

2:54:20

240

Daniel Arvidsson / Alexander Folkesson

Kungsbacka

K3 Karlsborg

18

12:54:58

2:54:58

237

Heldor Köbi / Thomas Köbi

Fjärås / Uppsala

Myra Golf lag 3

19

12:56:04

2:56:04

236

Oscar Eneroth / Niclas Ohlsson

Kungsbacka / Fjärås

Myra Golf lag 2

20

12:57:57

2:57:57

210

Freddy Schyberg / Roger Gustafsson

Kållered

Cadilac Crousers

21

12:59:29

2:59:29

244

Harri Berglund / Jan Johansson

Onsala

Friluftsfrämjandet

22

13:01:55

3:01:55

233

Erik Andersson / Martin Arvidsson

Fjärås / Kungsbacka

Lantisar

23

13:02:40

3:02:40

227

Per-Anders Johansson / Sture Andersson

Fjärås / Vallda

 

24

13:02:45

3:02:45

226

Niclas Olsson / Vincent Persson

Kungsbacka

BMF`s

25

13:03:30

3:03:30

214

Roger Jacobsson / Mikael Ahl

Kungsbacka

Bilia Kba lag 2

26

13:04:10

3:04:10

212

Patrik Schyberg / Robin Henriksson

Kållered

Cadilac Crousers

27

13:04:20

3:04:20

232

Daniel Südow / Marcus Südow

Göteborg /Åsa

 

28

13:12:24

3:12:24

211

Johan Schyberg / Robin Gullberg

Kållered

Cadilac Crousers

29

13:14:47

3:14:47

200

Lars Mobacken / Anders Jacobsson

Kungsbacka

Team Violgatan

30

13:15:56

3:15:56

217

Mikael Eriksson Thomas Groth

Hisings Backa

 

31

13:18:16

3:18:16

204

Andreas Matsson / Christoffer Andersson

Kungsbacka

 

32

13:18:47

3:18:47

228

Urban Nygander / Patrik Lannetun

Kungsbacka

Aranäs KB

33

13:21:21

3:21:21

246

Ruben Lygnekil /Jonas Dahlberg

Onsala / Fritsla

 

34

13:21:58

3:21:58

242

Stefan Persson / Robert Kvist

Kungsbacka

Hede Kanot & Friluftsför.

35

13:27:22

3:27:22

222

Johannes Haugaard / Viktor Fredriksson

Kungsbacka

 

36

13:28:08

3:28:08

249

Jonas Lundström / Christer Kröönström

Göteborg

Damsugaren

37

13:28:20

3:28:20

238

Peter Lindahl / Martin Nabbing

Kungsbacka/Onsala

 

38

13:32:00

3:32:00

225

Emil Erixon / Fredrik Olsson

Frillesås / Gbg

 

39

13:34:59

3:34:59

229

Oscar Eliasson / Rickard Svensson

Kungsbacka

 

40

13:36:01

3:36:01

234

Kent-Ove Brandt / Martin Virsin

Säve / Göteborg

HSR Säve

41

13:36:45

3:36:45

245

Håkan Hultgren / Håkan Liljendahl

Åsa

Kolla Ryggen

42

13:36:55

3:36:55

224

Peter Magnusson / Freddie Lindegren

Kungsbacka / Hällingsjö

 

43

13:44:15

3:44:15

215

Christoffer Björnehag / Regard Åberg

Kungsbacka

Bilia Kba lag 3

44

13:48:52

3:48:52

209

Kent Johansson / Tomas Petersson

Kungsbacka

Göteborgs Kex

45

14:05:07

4:05:07

206

Jesper Eriksson / Jonathan Larsson

Kungsbacka

6CC

46

14:24:47

4:24:47

202

Lasse Andersson / Johan Andersson

Frillesås

 

47

14:29:25

4:29:25

220

Mattias Johansson / Daniel Johansson

Kungsbacka

 

48

14:36:09

4:36:09

247

Martin Isaksson / David Ericsson

Kungsbacka / Fjärås

Håkan Eriksson Bygg

49

14:56:00

4:56:00

248

Martin Ivarsson / Björn Axelsson

Fjärås / Sundsstorp

Fjärås EL

50

15:07:21

5:07:21

223

Martin Andersson / Sven Erixon

Frillesås

 

51

15:10:42

5:10:42

221

Mikael Clasesson / Patrik Hultman

Nol

 

52

15:10:48

5:10:48

203

Daniel Lönnqvist / Kristian Eriksson

Frillesås

 

53

15:29:04

5:29:04

213

Mattias Mattsson / Joakim Zetherström

Kungsbacka

Bilia Kba lag 1

54

15:29:10

5:29:10

216

Jonas Skyllerström / Martin Rydell

Fjärås

Bilia Kba lag 4

55

17:00

7:00:00

241

Peter Siegenthaler / Anders Aronsson

Mölnlycke / Pixbo

Heffa IF

56

 

DNF

205

Jesper Ivarsson / Michael Svensson

Fjärås

Team Idala lag 2

56

 

DNF

219

Andreas Hallengärd / Urban Gusatvsson

Fjärås

Team Idala lag 1



Resultat - C2 Mix

Plats:Staborg, Distans: 22 km

PL

Måltid

Tid

Nr

Namn

Ort

Företag/Förening

1

12:12:09

2:12:09

126

Annica Löf / Anders Löf

Hjo

Tibro Kanotklubb

2

12:22:28

2:22:28

114

Oscar Nilsson / Anna Svensson

Kungsbacka/Onsala

Siemens

3

12:29:20

2:29:20

127

Erik Laurell / Karin Blomberg

Lilla Edet

Team Kantarell

4

12:36:59

2:36:59

123

Margareta Gunnard / Bengt Nilsson

Skövde

Tibro Kanotklubb

5

12:53:51

2:53:51

501

Tommy Hansson / Birgitta Ryberg

Öxabäck

 

6

12:56:46

2:56:46

500

Maria Öberg / Hans Furö

Åsa

 

7

13:13:52

3:13:52

505

Marie Andersson / Fredrik Martinsson

Kungsbacka

 

8

13:17:34

3:17:34

504

Derek Kamzol / Jenny Wickström

Göteborg

 

9

13:44:49

3:44:49

502

Giggi Wachtmeister / Krister Mauritzon

Vallda / Kungsbacka

Team Kantarell

10

14:17:17

4:17:17

506

Anders Däldehög / Ing-Britt Däldehög

Lindome

 



Resultat - K1 Herrar

Plats:Staborg, Distans: 22 km

PL

Måltid

Tid

Nr

Namn

Ort

Företag/Förening

1

12:01:05

2:01:05

130

Gustav Pennsäter

Barsebäck

Lödde kanotklubb

2

12:04:28

2:04:28

112

Erik Andersson

Varberg

Kanotklubben Bris

3

12:04:51

2:04:51

113

Magnus Henriksson

Varberg

Kanotklubben Bris

4

12:08:24

2:08:24

125

Mikael Ström

Mölndal

FK Herkules

5

12:15:41

2:15:41

135

Stefan Mattsson

Fjärås

IK Stern

6

12:16:14

2:16:14

109

Zäta Christer Zetterström

Upplands Väsby

 

7

12:16:20

2:16:20

128

Anders Södermark

Gislaved

Hestra adventure

8

12:21:11

2:21:11

105

David Mylett

England

Lincoln Canoe Club

9

12:22:01

2:22:01

119

Per Gustafsson

Göteborg

Säveåns Kanotister

10

12:24:16

2:24:16

129

Sven Gunnar Thorsson

Gislaved

Hestra adventure

11

13:09:54

3:09:54

100

Viking Lofjärd

Varberg

Kanotklubben Bris

12

 

DNF

111

Gerd Alpers

Tyskland

Rendsburger KC



Resultat - K2 Herrar/Damer

Plats:Staborg, Distans: 22 km

PL

Måltid

Tid

Nr

Namn

Ort

Företag/Förening

1

11:53:14

1:53:14

108

Gary Carter / David Oliver

England

Lincoln Canoe Club

2

12:02:24

2:02:24

124

Johan Bergman / Viktoria Wallin

Gbg / Onsala

FK Herkules

3

12:04:46

2:04:46

107

Richard Oliver / Amanda Mylett

England

Lincoln Canoe Club

4

12:07:34

2:07:34

106

Steve Gardner / Peter Jarratt

England

Lincoln Canoe Club

5

12:28:06

2:28:06

102

Jan Zachrisson / Urban Strandberg

Onsala

 

6

13:28:03

3:28:03

101

Johan Dahlberg / Caroline Dahlberg

Kungsbacka

The Inflatables

7

13:37:29

3:37:29

117

Magnus Dahlberg / Marina Dahlberg

Kungsbacka

 



Resultat - Fjordloppet

Plats:Gottskär, T Distans: 14 km

PL

Måltid

Tid

Nr

Namn

Ort

Företag/Förening

1

11:01:12

1:01:12

562

Anders Svensson

Mölnlycke

Reval Kayaks Team

2

11:01:13

1:01:13

559

Martin Flinta

Mölndal

www.worldofmultisport.com/xor

3

11:02:40

1:02:40

564

JensThorild

Göteborg

UFO-laget (NPK)

4

11:06:52

1:06:52

561

Lars Hermansson

Mölnlycke

Reval Kayaks Team

5

11:07:38

1:07:38

551

Douglas Annerling

Mölnlycke

Reval Kayaks Team

6

11:12:08

1:12:08

560

Stefan Andersson

Torslanda

Kungälvs KK

7

11:13:42

1:13:42

565

Janne Bengtsson

Mölnlycke

Reval Kayaks Race Team

8

11:18:46

1:18:46

563

Peter Oom

Onsala

www.onsalakajak.se

9

11:20:32

1:20:32

557

Thomas Östling

Mariestad

 

10

11:21:41

1:21:41

566

Eva-Li Saarväli

V. Frölunda

 

11

11:23:20

1:23:20

554

Göran Larsson

Vallda

Smarholmen

12

11:28:05

1:28:05

555

Karl-Erik Eliasson / Ann Carlsson

Kungsbacka

 

13

11:37:24

1:37:24

556

Camilla Pärleborn

Mariestad

 

14

11:42:31

1:42:31

552

Annette Seldén

Vallda

Bröndome kajakklubb

15

11:49:06

1:49:06

567

Göran Rehmberg / Liv Vaagenes

Kullavik

KKKK

16

 

DNF

570

Gudrun Anstrén

Kullavik

 

16

 

DNF

571

Philip Anstrén

Kullavik

 


ChipTech Data 031-47 99 44 ------------------ www.kungsbackariver.se

Uppdaterad: 16 APR 2010 15:13
Skribent: Sven Brocker (This is a mailto link)

Postadress:
Kungsbacka Hemvärnsförening - Kanot
Kungsbacka River, Sven Brocker, Lunnavägen 329
43479 Vallda

Kontakt:
Tel: Per Klintrot 0703-433533
E-post: This is a mailto link

Se all info