Hoppa till sidans innehåll

Resultat 2009


Tävlingsresultat för Kungsbacka River 2009 -

Kungsbacka River 2009

Slutresultat 2009-08-22

Resultat - C2 Damer

Plats:Staborg, Tidtagn.:Finish time, Kl.: 10:10:00, Distans: 22 km

PL

Start

Måltid

Tid

Nr

Namn

Företag/Förening

Ort

1

10:00:00

12:19:20

2:19:20

162

Emma Nilsson / Lisa Håkansson

Acronkanoter 1

Mölndal / Göteborg

2

10:00:00

12:28:10

2:28:10

163

Ida Svennsson / Annalena Axelsson

Acronkanoter 2

Göteborg

3

10:10:00

13:25:57

3:15:57

416

Lina Eneroth / Malin Börjesson

Myra Golf lag 3

Kungsbacka / Fjärås

4

10:10:00

13:36:44

3:26:44

414

Tina Axelsson / Elin Gustavsson

 

Fjärås

5

10:10:00

13:56:46

3:46:46

415

Jenny Sjödahl / Yvette Larsson

Spiro Club lag 4

Kungsbacka

6

10:10:00

14:05:29

3:55:29

409

Veronica Karlgren / Tina Wickström

Team Dextro, Lag 1

Kungsbacka

7

10:10:00

14:09:55

3:59:55

408

Therese Christenson / Elisabeth Linder

Team aldrig paddlat

Kungsbacka

8

10:10:00

14:20:36

4:10:36

412

Daniella Rolfö / Anna Hallden

 

Kungsbacka

9

10:10:00

14:31:34

4:21:34

426

Emma Geissler / Natalie Tellin

 

Kungsbacka/Onsala

10

10:10:00

14:38:50

4:28:50

407

Linda Andreasson / Pia Wennerbäck

 

Kungsbacka

11

10:10:00

14:43:12

4:33:12

410

Jannice Borér / Anna Magnusson

Team Dextro, Lag 2

Kungsbacka

12

10:10:00

14:59:46

4:49:46

411

Kristina Pettersson / Pernilla Ambratt

Team Dextro, Lag 4

Kungsbacka

13

10:10:00

15:18:09

5:08:09

413

Helene Hultengren / Sandra Olsson

 

Kungsbacka / Fjärås

14

10:10:00

15:19:52

5:09:52

425

Veronica Mattsson / Christina Porath

 

Kungsbacka



Resultat - C2 Herrar

Plats:Staborg, Tidtagn.:Finish time, Kl.: 10:10:00, Distans: 22 km

PL

Start

Måltid

Tid

Nr

Namn

Företag/Förening

Ort

1

10:00:00

12:17:08

2:17:08

155

Henrik Emanuelsson / Julius Emanuelsson

Tibro kanotklubb

Tibro

2

10:00:00

12:29:37

2:29:37

152

Doug Lumley / Svante Fredén

Rya IF

Hisings Backa / Skara

3

10:00:00

12:30:06

2:30:06

160

Sven-Gunnar Thorsson/ Gei-Inge Folkestad

Hestra Adventure

Gislaved / Anderstorp

4

10:00:00

12:31:43

2:31:43

153

Magnus Andersson / Mattias Larsson

Jyta KK

Varberg

5

10:00:00

12:32:42

2:32:42

157

Tommy Eneroth / Morgan Börjesson

Myra Golf lag 2

Kungsbacka / Fjärås

6

10:00:00

12:37:05

2:37:05

138

Jimmy Söhrman / Christer Classon

 

Kungsbacka

7

10:00:00

12:39:00

2:39:00

142

Leif Nordefjäll / Lars-Åke Johansson

Team Varla Bil

Kungsbacka / Fjärås

8

10:00:00

12:39:27

2:39:27

166

Daniel Holmbom / Claes Bergman

Företagssäkerhet AB

Särö

9

10:00:00

12:41:05

2:41:05

147

Rickard Winnerberg / Björn Kaijser

 

Valla / Nyköping

10

10:10:00

12:55:05

2:45:05

357

Lars Röding / Anders Röding

 

Fjärås / Stenungsund

11

10:00:00

12:46:55

2:46:55

179

Tomas Einarsson / Mats Hansson

Einarsson BIL

Kungsbacka

12

10:10:00

12:58:43

2:48:43

333

Bosse Eriksson / Lasse Wallin

Janssen-Cilag AB

Onsala / Horred

13

10:10:00

13:00:02

2:50:02

304

Patrik Ling / Christian Svensson

 

Kungsbacka

14

10:10:00

13:00:57

2:50:57

340

Rolf Ahlman / Tomas Johansson

Team Labacka

Kållered

15

10:10:00

13:01:55

2:51:55

334

Oscar Eneroth / Niclas Ohlsson

Myra Golf lag 1

Kungsbacka

16

10:10:00

13:03:29

2:53:29

308

Freddy Schyberg / Roger Gustafsson

Cadilac Crousers

Kållered

17

10:10:00

13:03:50

2:53:50

311

Ted Jarl / Johan Lycke

Team Phoenix Contact

Onsala / Särö

18

10:10:00

13:08:13

2:58:13

306

Henrik Johansson / Niklas Bergström

 

Lindome / Åsa

19

10:10:00

13:08:34

2:58:34

314

Daniel Paulsson / Morgan Hansson

Svensk Armering & Betongbyggen

Vallda / Torslanda

20

10:10:00

13:09:43

2:59:43

358

Joakim Brandt / Fredrik Sahle

HMCC

Kungsbacka / Lindome

21

10:10:00

13:09:48

2:59:48

359

Claes Falk / Daniel Afsenius

 

Kungsbacka

22

10:10:00

13:10:57

3:00:57

327

Rikard Svedertun / Anders Billing

Team Preem Onsala

Onsala

23

10:00:00

13:02:30

3:02:30

169

Joachim Olsson / Andreas Breitfeldt

Team TokFrakt

Kungsbacka

24

10:10:00

13:14:43

3:04:43

335

Heldor Köbi / Thomas Köbi

Myra Golf lag 4

Fjärås

25

10:10:00

13:15:32

3:05:32

360

Jan Johansson / Klas Lysvret

Friluftsfrämjandet

Onsala / Gråbo

26

10:10:00

13:17:03

3:07:03

347

Jens Ahlstrand / Niklas Hartman

Spiro Club lag 3

Kungsbacka

27

10:10:00

13:17:43

3:07:43

352

Christoffer Joängen / Jonas Lundström

 

Särö / Göteborg

28

10:10:00

13:18:16

3:08:16

331

Jonas Falk / Oliwer Falk

 

Vallda

29

10:10:00

13:19:59

3:09:59

307

Johan Arvidsson / Martin Arvidsson

Lantisar

Fjärås / Kungsbacka

30

10:10:00

13:20:05

3:10:05

325

Pelle Niklasson / Tomas Andersson

Kungsmässan lag 4

Kungsbacka

31

10:10:00

13:20:34

3:10:34

346

Rolf Nilsson / Anders Granelli

Spiro Club lag 2

Kungsbacka

32

10:10:00

13:20:57

3:10:57

356

Nils Jacobsson / Alexander Frisk

Lag Morot

Kungsbacka / Särö

33

10:10:00

13:22:36

3:12:36

305

Daniel Eriksson / Peter Eherenborg

Kållerado

Hisings Kärra / Åsa

34

10:10:00

13:23:45

3:13:45

336

Dennis Olofsson / Joakim Johansson

 

Onsala

35

10:10:00

13:24:18

3:14:18

339

Johan Lindstrand / Johan Werner

Santa Maria Kungsbacka lag 3

Mölndal / Kållered

36

10:10:00

13:24:21

3:14:21

337

Anders Pettersen / Michael Dagh

Santa Maria Kungsbacka lag 1

Kungsbacka / Onsala

37

10:10:00

13:25:53

3:15:53

351

Tobias Eriksson / Emil Hammarström

 

Fjärås / Kungsbacka

38

10:10:00

13:26:35

3:16:35

338

Daniel Wiklund / Matthias Ståhlfors

Santa Maria Kungsbacka lag 2

Kungsbacka

39

10:10:00

13:26:40

3:16:40

321

Dan Kanetoft / Anders Börjesson

Vickans Smått & Gott

Kungsbacka / Onsala

40

10:10:00

13:27:39

3:17:39

345

Magnus Lundborg / Bosse Andreasson

Spiro Club lag 1

Kungsbacka

41

10:10:00

13:30:35

3:20:35

302

Lars Mobacken / Niclas Thelander

Team Violgatan

Kungsbacka

42

10:10:00

13:33:37

3:23:37

349

Axel Moberg / Nils Moberg

 

Åsa / Kungsbacka

43

10:10:00

13:34:38

3:24:38

348

Stefan Persson / Robert Kvist

Hede Kanot & Friluftsför.

Kungsbacka

44

10:10:00

13:39:14

3:29:14

309

Patrik Schyberg / Robin Henriksson

Cadilac Crousers

Kållered

45

10:10:00

13:44:20

3:34:20

315

Jimmie Claesson / Peter Grundell

 

Vallda

46

10:10:00

13:44:33

3:34:33

317

Ruben Lygnekil /Jonas Dahlberg

 

Onsala / Fritsla

47

10:10:00

13:45:21

3:35:21

318

Kaj Sand / Kent Ask

Marmeladburken 1

Kungsbacka

48

10:10:00

13:45:46

3:35:46

313

David Ell / Magnus Rönnbom

Svensk Armering & Betongbyggen

Kungsbacka / Vallda

49

10:10:00

13:46:31

3:36:31

323

Urban Nygander / Patrik Lannetun

Kungsmässan lag 2

Kungsbacka

50

10:10:00

13:49:14

3:39:14

350

Daniel Arvidsson / Alexander Folkesson

K3 Karlsborg

Kungsbacka

51

10:10:00

13:50:07

3:40:07

322

Anders Nilsson / Mats Carlsson

Kungsmässan lag 1

Kungsbacka

52

10:10:00

13:53:08

3:43:08

319

Johannes Johansson / Sebastian Olsson

Team Labacka

Kållered /Fjärås

53

10:10:00

13:53:33

3:43:33

332

Mikael Eriksson Thomas Groth

Indianerna

Hisings Backa

54

10:10:00

14:06:43

3:56:43

301

Peter Magnusson / Freddie Lindegren

Skägg

Kungsbacka / Hällingsjö

55

10:10:00

14:08:51

3:58:51

324

Christian Danielsson / Tomas Karlsson

Kungsmässan lag 3

Kungsbacka

56

10:10:00

14:12:39

4:02:39

326

Per Folmer / Carl Folmer

Kungsmässan lag 5

Kungsbacka

57

10:10:00

14:17:56

4:07:56

355

Markus Grimberg / Jerrie Calén

 

Åsa / Kungsbacka

58

10:10:00

14:27:40

4:17:40

330

Martin Andersson / Sven Erixon

 

Frillesås

59

10:10:00

14:30:17

4:20:17

303

Mattias Johansson / Daniel Hafstad

 

Frillesås

60

10:10:00

14:31:35

4:21:35

300

Kristian Eriksson / Daniel Lönnqvis

 

Frillesås

61

10:10:00

14:32:37

4:22:37

312

Lasse Andersson / Johan Andersson

 

Frillesås

62

10:10:00

14:46:20

4:36:20

344

Jesper Eriksson / Jonathan Larsson

 

Kungsbacka

63

10:10:00

14:59:34

4:49:34

310

Johan Schyberg / Sebastian Johansson

Cadilac Crousers

Kållered

64

10:10:00

15:18:53

5:08:53

328

Andreas Hallengärd / Urban Gusatvsson

Team Idala lag 1

Fjärås

65

10:10:00

15:20:26

5:10:26

320

Gunnar Bergestig / Thomas Berntsson

 

Surte

66

10:10:00

15:24:39

5:14:39

329

Jesper Ivarsson / Michael Svensson

Team Idala lag 2

Fjärås

67

10:10:00

 

Diskad

341

Mattias Mattsson / Joakim Zetherström

Kba Bilia Bonkers lag 1

Kungsbacka

67

10:10:00

 

Diskad

342

Regard Åberg / Christoffer Björnehag

Kba Bilia Bonkers lag 2

Kungsbacka

67

10:10:00

 

Diskad

343

Peter Håkansson / Fredrik Nilsson

Team Sumpen lag 3

Lindome / Kungsbacka



Resultat - C2 Mix

Plats:Staborg, Tidtagn.:Finish time, Kl.: 10:10:00, Distans: 22 km

PL

Start

Måltid

Tid

Nr

Namn

Företag/Förening

Ort

1

10:00:00

12:18:53

2:18:53

164

Annica Löf / Anders Löf

Tibro Kanotklubb

Hjo

2

10:00:00

12:24:29

2:24:29

139

Anna Svensson / Oscar Nilsson

 

Onsala / Kungsbacka

3

10:10:00

13:27:48

3:17:48

512

Anki Lister-Söderqvist/Johan Söderqvist

 

Kungsbacka

4

10:10:00

13:30:33

3:20:33

508

Björn Hedenberg / Marie E Hedenberg

HAVD-Group

Hällingsjö / Mölndal

5

10:10:00

13:40:20

3:30:20

507

Åse Lökholm / Markus Sonn

 

Onsala

6

10:10:00

13:43:28

3:33:28

513

Elisabeth Johansson / Peter Johansson

Spiro Club lag 5

Kungsbacka

7

10:10:00

14:07:20

3:57:20

511

Annika Helen / Kent Ljungver

Team Dextro, Lag 5

Kungsbacka

8

10:10:00

14:20:01

4:10:01

417

Jana Berkova / Rasmus Klintrot

 

Göteborg / Onsala

9

10:10:00

14:22:09

4:12:09

509

Daniel Classon / Iris Classon

 

Göteborg

10

10:10:00

14:48:26

4:38:26

510

Charlotta Nyrén / Lars Ambratt

Team Dextro, Lag 3

Kungsbacka



Resultat - K1 Damer

Plats:Staborg, Tidtagn.:Finish time, Kl.: 10:00:00, Distans: 22 km

PL

Start

Måltid

Tid

Nr

Namn

Företag/Förening

Ort

1

10:00:00

12:29:52

2:29:52

159

Eva-Li Saarväli

Näsets paddlarklubb Veteran D45

V. Frölunda

2

10:00:00

12:53:37

2:53:37

144

Camilla Vargman

 

Göteborg

3

10:00:00

13:10:49

3:10:49

141

Maria Öberg

 

Åsa

4

10:00:00

13:27:32

3:27:32

145

Anneli Åberg

 

Göteborg



Resultat - K1 Herrar

Plats:Staborg, Tidtagn.:Finish time, Kl.: 10:00:00, Distans: 22 km

PL

Start

Måltid

Tid

Nr

Namn

Företag/Förening

Ort

1

10:00:00

11:59:01

1:59:01

168

Gunnar Castmo

Näsets paddlarklubb Veteran H45

V. Frölunda

2

10:00:00

12:08:51

2:08:51

131

Magnus Henriksson

Kanotklubben Bris, Veteran H45

Varberg

3

10:00:00

12:09:25

2:09:25

156

Stefan Andersson

Kungälvs KK Veteran H55

Torslanda

4

10:00:00

12:10:11

2:10:11

132

Erik Andersson

Kanotklubben Bris

Varberg

5

10:00:00

12:12:21

2:12:21

134

Jusuf Dizdarevic

Flexriv Fastighetsservice

Göteborg

6

10:00:00

12:23:02

2:23:02

178

Stefan Mattsson

IK Stern

Fjärås

7

10:00:00

12:26:09

2:26:09

149

Anders Södermark

Hestra adventure, Veteran H45

Gislaved

8

10:00:00

12:28:04

2:28:04

136

Zäta Christer Zetterström

KK Glid, Veteran H60

Upplands Väsby

9

10:00:00

12:28:15

2:28:15

143

Gerd Alpers

Rendsburger Kanu-Club

Rendsburg (Tyskland)

10

10:00:00

12:31:35

2:31:35

150

Göran Larsson

Smarholmen

Vallda

11

10:00:00

12:34:01

2:34:01

167

Patrik Kjellman

Tjörns KK

Kållekärr

12

10:00:00

12:37:19

2:37:19

161

Lasse Heintz

Tibro kanotklubb, Veteran H60

Trosa

13

10:00:00

12:50:09

2:50:09

165

Peter Berg

Noaaebro IF

Nossebro

14

10:00:00

12:51:06

2:51:06

154

Kurt Engelbrektsson

 

Hjo

15

10:00:00

12:52:12

2:52:12

151

Johan Wenäll

 

Skövde

16

10:00:00

12:53:30

2:53:30

175

Niklas Edvardsson

 

Göteborg

17

10:00:00

12:56:52

2:56:52

177

Andreas Mattsson

IK Stern

Kungsbacka

18

10:00:00

13:24:04

3:24:04

148

Peter Smedberg

 

Göteborg

19

10:00:00

 

Brutit

104

Ingemar Fredriksson

Tibro kanotklubb, Veteran H65

Olsfors



Resultat - K2 Hr/Dr/Mix

Plats:Staborg, Tidtagn.:Finish time, Kl.: 10:00:00, Distans: 22 km

PL

Start

Måltid

Tid

Nr

Namn

Företag/Förening

Ort

1

10:00:00

12:30:58

2:30:58

137

Jan Zachrisson / Urban Strandberg

OFF

Onsala

2

10:00:00

12:37:42

2:37:42

146

Johan Hagström / Leif Hagström

 

Kungsbacka / Gbg

3

10:00:00

12:38:23

2:38:23

158

Tony Eliasson / Ann Carlsson

 

Kungsbacka

4

10:00:00

12:57:54

2:57:54

176

Stephen Gardner / Michelle Gardner

Lincoln Canoe Club

England

5

10:00:00

13:10:05

3:10:05

140

Andreas Bernander / Jonas Bernander

Team Brischan & Brischan

Göteborg



Resultat - Fjordloppet

Plats:Gottskär, Tidtagn.:Finish time, Kl.: 11:00:00, Distans: 14 km

PL

Start

Måltid

Tid

Nr

Namn

Företag/Förening

Ort

1

11:00:00

12:03:06

1:03:06

577

Anders Svensson

Reval Kayaks Team

Mölnlycke

2

11:00:00

12:03:19

1:03:19

578

Lars Hermansson

Reval Kayaks Team

Mölnlycke

3

11:00:00

12:05:58

1:05:58

576

Mikael Jonson

Reval Kayaks Team

Rävlanda

4

11:00:00

12:07:28

1:07:28

581

Douglas Annerling

Reval Kayaks Team

Mölnlycke

5

11:00:00

12:09:57

1:09:57

580

Ola Alsterholm

Reval Kayaks Team

Mölnlycke

6

11:00:00

12:09:58

1:09:58

575

Janne Brittelund

Reval Kayaks Race Team

Uddevalla

7

11:00:00

12:19:28

1:19:28

573

Thomas Östling

Tibro Kanotklubb

Mariestad

8

11:00:00

12:20:07

1:20:07

574

Gull-Inger Torstensson

Reval Kayaks Team

Varberg

9

11:00:00

12:35:50

1:35:50

579

Peter Bengtsson

 

Åsa

10

11:00:00

12:50:04

1:50:04

572

Klas Sjöberg

 

Kungsbacka

ChipTech Data 031-479944 ------------------ www.kungsbackariver.se

Uppdaterad: 16 APR 2010 15:09
Skribent: Sven Brocker

Postadress:
Kungsbacka Hemvärnsförening - Kanot
Kungsbacka River, Sven Brocker, Lunnavägen 329
43479 Vallda

Kontakt:
Tel: Per Klintrot 0703-433533
E-post: This is a mailto link

Se all info