Hoppa till sidans innehåll

Resultat2011


 

 

Kungsbacka River 2011

Slutresultat 2011-08-20

 

Resultat - K1 Herrar

Start: Staborg, Kl.: 10:07:00, Distans: 22 km

PL

Måltid

Tid

Nr

Namn 1

 

Ort

Företag/Förening

1

12:06:07

1:59:07

123

Ulf Eriksson

 

Lidköping

Lidköpings KF, Veteran H55 

2

12:06:16

1:59:16

117

JensThorild

 

Göteborg

Näsets PK, Veteran H35

3

12:14:00

2:07:00

105

Gunnar Castmo

 

Västra Frölunda

Näsets PK, Veteran H50

4

12:15:22

2:08:22

107

Jusuf Dizdarevic

 

Göteborg

Flexriv Fastighetsservice

5

12:20:56

2:13:56

111

Ove Emanuelsson

 

Tibro

Tibro kanotklubb, Veteran H70

6

12:24:15

2:17:15

119

Bo Welander

 

Tibro

Tibro kanotklubb, Veteran H60

7

12:28:13

2:21:13

109

Magnus Börjesson

 

Öckerö

Team Femmans Sport

8

12:32:41

2:25:41

121

Håkan Andersson

 

Åsa

Näsets PK, Veteran H45

9

12:39:58

2:32:58

114

Kalle Isaksson

 

Göteborg

Kustbevakningen Göteborg

10

12:44:13

2:37:13

106

Gerd Alpers

 

Rendsburg

Rendsburger Kanu-Club

11

13:10:38

3:03:38

115

Håkan Pinzani

 

Göteborg

 

12

13:29:39

3:22:39

126

Hans Pettersson

 

Kungsbacka

 

13

13:33:19

3:26:19

124

Andreas Mattsson

 

Kungsbacka

IK Stern 

14

13:35:49

3:28:49

125

Rolf Nilsson

 

Kungsbacka

 

15

14:06:54

3:59:54

102

Claes Gustafson

 

Fjärås

Noxon AB

16

14:07:14

4:00:14

122

Magnus Eliard

 

Onsala

 

17

 

Brutit

101

Ingemar Fredriksson / C1

 

Olsfors

Tibro kanotklubb, Veteran H70



Resultat - K1 Damer

Start: Staborg, Kl.: 10:07:00, Distans: 22 km

PL

Måltid

Tid

Nr

Namn 1

 

Ort

Företag/Förening

1

12:52:37

2:45:37

118

Camilla Vargman

 

Göteborg

Näsets PK, Veteran D30

2

13:19:44

3:12:44

113

Eva-Li Saarväli

 

Västra Frölunda

Näsets PK, Veteran D45



Resultat - K2 Hr/Dr/Mix

Start: Staborg, Kl.: 10:07:00, Distans: 22 km

PL

Måltid

Tid

Nr

Namn 1

2

Ort

Företag/Förening

1

12:37:26

2:30:26

116

Magnus Henriksson

Bo Alfredsson

Varberg

Kanotklubben Bris

2

12:55:28

2:48:28

112

Jan Zachrisson

Urban Strandberg

Onsala / Göteborg

OFF

3

13:01:01

2:54:01

120

Tony Eliasson

Ann Carlsson

Kungsbacka

 

4

14:43:59

4:36:59

108

Marina Dahlberg

Magnus Dahlberg

Kungsbacka

The Inflateables



Resultat - C2 Herrar Elit

Start: Staborg, Kl.: 10:17:00, Distans: 22 km

PL

Måltid

Tid

Nr

Namn 1

2

Ort

Företag/Förening

1

12:43:36

2:26:36

203

Henry Carlsson

Curt Svensson

Uppsala

Uppsala Paddlarklubb

2

13:02:47

2:45:47

201

Doug Lumley

Svante Fredén

Hisings Backa / Skara

Rya IF

3

13:02:56

2:45:56

207

Sven Svensson

Henning Jensen

Onsala / Vallda

 

4

13:12:35

2:55:35

205

Tommy Eneroth

Morgan Börjesson

Kungsbacka / Fjärås

Myra Golf

5

13:30:00

3:13:00

204

Leif Nordefjäll

Lars-Åke Johansson

Kungsbacka / Fjärås

Team Varla Bil

6

 

Brutit

200

Hans Svensson

Daniel Mortensen

Kungsbacka

Sju Sjöar Team



Resultat - C2 Mix Elit

Start: Staborg, Kl.: 10:17:00, Distans: 22 km

PL

Måltid

Tid

Nr

Namn 1

2

Ort

Företag/Förening

1

12:43:42

2:26:42

206

Annica Löf

Anders Löf

Hjo

Tibro Kanotklubb

2

13:15:10

2:58:10

202

Anna Svensson

Oscar Nilsson

Göteborg / Kungsbacka

 



Resultat - C2 Damer Motionär

Start: Staborg, Kl.: 10:23:00, Distans: 22 km

PL

Måltid

Tid

Nr

Namn 1

2

Ort

Företag/Förening

1

14:36:43

4:13:43

347

Sara Börjesson

Malin Börjesson

Kungsbacka

Myra Golf

2

15:06:02

4:43:02

354

Anette Johansson

Mailin Johansson

Kungsbacka / Göteborg

Team Kusin

3

15:12:54

4:49:54

366

Anki Lister

Berit Bolin

Kungsbacka

 

4

15:23:00

5:00:00

331

Malin Axelsson

Sofia Eriksson

Lindome

 

5

15:25:49

5:02:49

332

Emma Lanzky

Louise Erneholm

Hällingsjö / Fjärås

 

6

15:42:58

5:19:58

357

Anna Backman

Maria Särén

Kungsbacka

 

7

16:36:55

6:13:55

300

Jessica Järlbrink

Linnea Bomgren

Kungsbacka / Göteborg

Vad gör ni??? nu kör vi!!!

8

16:37:16

6:14:16

301

Linda Andreasson

Pia Wennerbäck

Kungsbacka

Vad gör ni??? nu kör vi!!!

9

 

Brutit

316

Anna Gunnarsson

Cathrin Hansson

Fjärås / Kungsbacka

 



Resultat - C2 Herrar Motionär

Start: Staborg, Kl.: 10:23:00, Distans: 22 km

PL

Måltid

Tid

Nr

Namn 1

2

Ort

Företag/Förening

1

13:13:24

2:50:24

320

Janerik Gunnarsson

Lars-Åke Sjögren

Ed

 

2

13:36:41

3:13:41

384

Rikard Augustsson

Mikael Augustsson

Fjärås

 

3

13:40:26

3:17:26

376

David Jönell

Torstein Fagerhaug

Anneberg / Åsa

Smurf Hits ?

4

13:41:30

3:18:30

317

Björn Hedenberg

Joacim Lundqvist

Hällingsjö / Göteborg

HAVD Group AB

5

13:44:23

3:21:23

351

Erik Andersson

Martin Arvidsson

Fjärås / Kungsbacka

Drängarna

6

13:53:42

3:30:42

387

Johan Nordenson

Joakim Wernersson

Åsa / Hanhals

Hanhals Hockey

7

14:00:34

3:37:34

328

Jonas Mårdhage

Jonas Lidesköld

Kungsbacka

Team Jon ASS

8

14:01:13

3:38:13

339

Marcus Johannesson

Johan Arvidsson

Fjärås / Kungsbacka

39:ans Kanotförening

9

14:02:11

3:39:11

306

Joakim Adolfsson

David Persson

Västra Frölunda

Sv.Armering & Betongbyggen Lag 2

10

14:02:18

3:39:18

365

Jesper Fredriksson

Jesper Demén

Kungsbacka / Fjärås

Kungsmässan lag 5

11

14:06:10

3:43:10

373

Andreas Koch

Andreas Björkner

Onsala / Kungsbacka

 

12

14:08:12

3:45:12

364

Patric Lanetun

Peter Engstrand

Kungsbacka

Kungsmässan lag 4

13

14:09:16

3:46:16

359

Anton Andersson

Simon Fägerås

Kungsbacka / Fjärås

 

14

14:09:30

3:46:30

353

Adam Jones

Robin Nilsson

Göteborg

Team Torpadammen

15

14:12:36

3:49:36

333

Martin Kössler

Jonas Hellentin

Billdal / Kullavik

Scandinavian Outdoor Group. Lag 1

16

14:13:56

3:50:56

305

Daniel Paulsson

Morgan Hansson

Västra Frölunda

Sv.Armering & Betongbyggen Lag 1

17

14:16:00

3:53:00

361

Pelle Niklasson

Peter Mattsson

Kungsbacka

Kungsmässan lag 1

18

14:16:11

3:53:11

377

Andreas Wernersson

Andreas Gustafsson

Kungsbacka / Tostared

Hanhals Kings

19

14:18:23

3:55:23

313

Peter Grundell

Sebastian Benje

Vallda / Lund

 

20

14:18:59

3:55:59

336

Daniel Eriksson

Peter Ehrenborg

Hisings Kärra / Åsa

Kållerado Rivermen

21

14:20:30

3:57:30

378

Erik Andersson

Mathias Larsson

Kungsbacka

Friluftsfrämjandet

22

14:21:05

3:58:05

323

Mattias Willbro

Stefan Rosvall

V.Frölunda / Kungsbacka

 

23

14:21:28

3:58:28

379

Daniel Larsson

Stefan Allansson

Kungsbacka

IF Rigor

24

14:28:28

4:05:28

321

Henrik Johansson

Niklas Bergström

Lindome / Åsa

 

25

14:30:04

4:07:04

385

Jones Lindhe

Johan Lindhe

Kungsbacka

Liakarls kanotvänner

26

14:35:15

4:12:15

312

Makkan Larsson

Sebastian Sjöbol

Kungsbacka

Team Tubbie

27

14:35:28

4:12:28

375

Victor Johansson

Andreas Linnélll

Fjärås

Wedoo 2

28

14:37:31

4:14:31

374

August Örnmark

Michael Stenbeck

Fjärås

Weedo 1

29

14:41:57

4:18:57

337

Urban Zakrisson

Erik Lindgren

Fjärås / Kungsbacka

 

30

14:45:24

4:22:24

355

Christoffer Björklund

Peter Berntsson

Kungsbacka

Indian armarnas paddling

31

14:47:41

4:24:41

325

Johannes Hallengärd

Mattias Hallengärd

Fjärås

Torpadalas kanotsällskap

32

14:50:08

4:27:08

367

Peter Andersson

Staffan Lingstedt

Kungsbacka / Fjärås

 

33

14:54:34

4:31:34

383

Andreas Adielsson

Adam Hedström

Kungsbacka / Hammarö

 

34

14:55:17

4:32:17

311

Hasse Jarlebring

Michael Clarborn

Västra Frölunda

Sv.Armering & Betongbyggen Lag 7

35

14:58:02

4:35:02

309

Niklas Järlström

Robert Paulsson

Västra Frölunda

Sv.Armering & Betongbyggen Lag 5

36

15:07:20

4:44:20

307

Jan-Åke Peterson

Christian Nilsson

Västra Frölunda

Sv.Armering & Betongbyggen Lag 3

37

15:07:43

4:44:43

358

Robert Ingård

Karl Sjölander

Kungsbacka

 

38

15:17:04

4:54:04

371

Mattias Johansson

Rikard Åberg

Uddevalla / Kungsbacka

 

39

15:18:19

4:55:19

382

Kjell-Åke Larsson

Thomas Jacobsson

Tylösand

Livräddarna Tylösand

40

15:19:31

4:56:31

363

Christian Danielsson

Mats Carlsson

Kungsbacka

Kungsmässan lag 3

41

15:38:52

5:15:52

380

Gustav Tyllström

Filip Jerlin

Kungsbacka / V.Frölunda

 

42

15:46:00

5:23:00

324

Patrick Wik

Martin Rosengren

Kungsbacka

Wikab Transport AB

43

15:55:48

5:32:48

350

Joakim Torgersson

Marcus Backman

Kungsbacka

2Mongos

44

16:26:35

6:03:35

348

Peter Backman

Andreas Eriksson

Onsala / Kungsbacka

 

45

16:29:07

6:06:07

352

Martin Andersson

Emil Erixon

Frillesås

 

46

16:29:35

6:06:35

343

Martin Karlsson

Tobias Bogelöv

Mölndal / Nödinge

Mölndalsbetongborrning AB Lag 4

47

16:30:08

6:07:08

304

Mattias Johansson

Daniel Hafstad

Frillesås

 

48

16:33:11

6:10:11

302

Kristian Eriksson

Daniel Lönnqvist

Frillesås

 

49

16:34:26

6:11:26

342

Felix Odelberg

Alle Andersson

Vallda / Mölndal

Mölndalsbetongborrning AB Lag 3

50

16:37:03

6:14:03

360

Denny Särén

Rickard Andersson

Onsala / Kungsbacka

Skinkprinsarna

51

16:51:17

6:28:17

346

Johan Lindqvist

Mike Erixson

Mölndal

Tuve Bygg AB Lag 3

52

16:57:08

6:34:08

340

Lasse Andersson

Johan Andersson

Frillesås

Mölndalsbetongborrning AB Lag 1

53

16:57:14

6:34:14

345

Deniz Öhrn

Mats Åbonde

Mölndal

Tuve Bygg AB Lag 2

54

17:15:12

6:52:12

344

Niclas Olsson

Kubiken Söderlid

Mölndal

Tuve Bygg AB Lag 1

55

17:19:32

6:56:32

341

Leif Lehtinen

Lars Persson

Mölndal

Mölndalsbetongborrning AB Lag 2

56

 

Brutit

327

Lasse Wallin

Per-Ove Sjöqvist

Öxnevalla / Mölnlycke

 

56

 

Brutit

362

Urban Nygander

Ingemar Andersson

Kungsbacka

Kungsmässan lag 2

56

 

Brutit

381

Rruben Lygnekil

Fredrik Stubner

Onsala

 

56

 

Brutit

388

Jimmy Sivertsson

Mattias Christensen

Kungsbacka

Mattias Laurin

56

 

Brutit

368

Henrik Ehweiner

Pierre Reinler

Kungsbacka

Kungsbacka Golv AB



Resultat - C2 Mix Motionär

Start: Staborg, Kl.: 10:23:00, Distans: 22 km

PL

Måltid

Tid

Nr

Namn 1

2

Ort

Företag/Förening

1

13:55:38

3:32:38

330

Fredrik Sahle

Lotta Sundberg

Lindome / Olofstorp

 

2

14:34:03

4:11:03

349

Tobias Bruhn

Malin Andersson

Fjärås

 

3

14:40:24

4:17:24

338

Joakim Arnesson

Klara Hugosson

Göteborg / Åsa

Älvsborg RoRo

4

14:56:41

4:33:41

386

Malin Kvist

Marcus Carlsson

Kungsbacka

 

5

14:59:58

4:36:58

369

Jonas Erlandsson

Linnea Bengtsson

Kungsbacka

 

6

15:15:32

4:52:32

372

Pauline Wennergren

Kristoffer Pettersson

Kungsbacka

 

7

15:53:51

5:30:51

335

Pontus Eliasson

Mathilda Axelsson

Särö / Lindome

MathildaPontus slagskämparna

8

16:17:45

5:54:45

326

Linnea Sundheim

Erik Ahlén

Uppsala

 

9

16:36:46

6:13:46

356

Sven Erixon

Kerstin Ljunglöf

Varberg

 

10

 

Brutit

370

Mikael Åberg

Jaanice Windelberg

Uddevalla

 

 

ChipTech Data 031-479944 ------------------ www.kungsbackariver.se

Uppdaterad: 2014-08-16 18:45
Skribent: Sven Brocker

Postadress:
Kungsbacka Hemvärnsförening - Kanot
Kungsbacka River, Sven Brocker, Lunnavägen 329
43479 Vallda

Kontakt:
Tel: Per Klintrot 0703-433533
E-post: This is a mailto link

Se all info