Hoppa till sidans innehåll

Resultat 2012


Kungsbacka River 2012

Slutresultat 2012-08-18

 

Resultat - C2 Damer Motionär

Start: Staborg, Start-tid:10:22, Distans: 22 km

PL

Måltid

Tid

Nr

   

Ort

Företag/Förening

1

13:32:13

3:10:13

396

Lina Eneroth

Malin Börjesson

Kungsbacka / Fjärås

Myra Golf

2

13:36:30

3:14:30

395

Anette Johansson

Helen Johansson

Kungsbacka

Team Kusin

3

13:37:15

3:15:15

393

Maria Hultqvist

Annika Hulrqvist

Kungsbacka / Fjärås

Team Hultqvist

4

13:50:38

3:28:38

586

Anki Lister

Berit Bolin

Kungsbacka

 

5

13:57:01

3:35:01

398

Ida Lundin

Carolina Bergman

Kungsbacka

 

6

14:03:13

3:41:13

392

Malin Axelsson

Sofia Eriksson

Lindome

Bonntösera

7

14:03:54

3:41:54

585

Amanda Hansson

Hanna Porsgårn

Kungsbacka

 

8

14:08:21

3:46:21

397

Linda Hjalmarsson

Therese Rossi

Frillesås

Hellre än bra

9

14:15:41

3:53:41

394

Linnea Åkerblom

Mathilda Westlund

Kungsbacka / Hisings Backa

adrenalin.nu

10

14:43:08

4:21:08

399

Mia Johansson

Lisa Boström

Kungsbacka

Avloppsrallarna

11

15:06:58

4:44:58

389

Linda Andreasson

Pia Wennerbäck

Kungsbacka

 

12

15:07:01

4:45:01

390

Jessica Järlbrink

Linnea Bomgren

Kungsbacka / Göteborg

 

 

 

Resultat - C2 Herrar Elit

Start: Staborg, Start-tid:10:10, Distans: 22 km

PL

Måltid

Tid

Nr

   

Ort

Företag/Förening

1

12:23:20

2:13:20

184

Henrik Emanuelsson

Robin Emanuelsson

Tibro

Tibro Kanotklubb

2

12:23:32

2:13:32

181

Dennis Oscarsson

Peter Peirrou

Jönköping / Skillingaryd

Jönköpings kanotförening

3

12:30:10

2:20:10

182

Hans Svensson

Daniel Mortensen

Borås/Kungsbacka

Sju Sjöar Konferens

4

12:41:22

2:31:22

185

Janerik Gunnarsson

Lars-Åke Sjögren

Ed

 

5

12:42:28

2:32:28

183

Tommy Eneroth

Morgan Börjesson

Kungsbacka / Fjärås

Myra Golf 

6

12:44:51

2:34:51

180

Doug Lumley

Svante Fredén

Hisings Backa / Skara

Rya IF

7

13:23:13

3:13:13

186

Johan Jacobsson

Simon Karlsson

Kungsbacka / Göteborg

IK Mjöd

 

 

Resultat - C2 Herrar Motionär

Start: Staborg, Start-tid:10:22, Distans: 22 km

PL

Måltid

Tid

Nr

   

Ort

Företag/Förening

1

12:38:31

2:16:31

288

Erik Andersson

Martin Arvidsson

Fjärås / Kungsbacka

 

2

12:58:31

2:36:31

260

Oskar Lundberg

Jonas Sjödin

Åre

Årekanotisterna

3

13:04:55

2:42:55

221

Joakim Adolfsson

Fredrik Blomqvist

Västra Frölunda

Sv.Armering & Betongbyggen 

4

13:06:00

2:44:00

286

Mikael Augustsson

Rikard Augustsson

Kungsbacka/V.Frölunda

Bröderna Augustsson

5

13:07:16

2:45:16

226

Mattias Wennberg

Robert Nyiredy

Onsala / Oslo

SCANPOWER Bedrifts IL

6

13:08:16

2:46:16

248

Jonas Lindhe

Göran Jonsson

Hanhals

Hanhals kanotvänner

7

13:13:29

2:51:29

242

Oscar Eneroth

Sebastian Nyman

Kungsbacka

Myra Golf Lag

8

13:14:04

2:52:04

224

Tobias Salén

Jonas Wiklund

Västra Frölunda

Sv.Armering & Betongbyggen

9

13:14:54

2:52:54

257

Martin Lexman

Linus Mistander

Frillesås

 

10

13:15:51

2:53:51

273

Jesper Fredriksson

Leo Gulin

Kungsbacka

Kungsmässan

11

13:16:28

2:54:28

271

Patric Lanetun

Pelle Niklsasson

Kungsbacka

Kungsmässan

12

13:17:44

2:55:44

244

Joakim Carlsson

Patrik Ollas

Älvängen / Göteborg

Dalblads Nutrition AB

13

13:19:09

2:57:09

216

Joakim Arnesson

Adam Peterson

Göteborg

 

14

13:19:31

2:57:31

253

Henrik Valberg

Dennis Olofsson

Onsala / Kullavik

HEVAB VVS Teknik

15

13:20:16

2:58:16

255

Andreas Tobin

Rikard Pretorius

Fjärås / Kungsbacka

 

16

13:20:37

2:58:37

238

Daniel Eriksson

Peter Ehrenborg

Torslanda / Åsa

Kållerado Rivermen

17

13:21:59

2:59:59

422

Mikael Norqvist

Henrik Johansson

Fjärås

 

18

13:22:46

3:00:46

289

Kenneth Linnerhag

Anders Borggran

Kållered / Lindome

 

19

13:22:50

3:00:50

241

Alexander Folkesson

Daniel Arvidsson

Kungsbacka

K3 Karlsborg

20

13:23:09

3:01:09

283

Erik Andersson

Mathias Larsson

Kungsbacka / Älvsåker

 

21

13:24:11

3:02:11

217

Ola Wallin

Christer Lindgren

Mölndal / Vallda

Mål Bättre sjukgymnastik

22

13:26:21

3:04:21

214

Lars Mobacken

Anders Jacobsson

Kungsbacka

Team Violgatan

23

13:26:44

3:04:44

247

Andreas Koch

Andreas Björkner

Onsala / Kungsbacka

Team Andreasarna

24

13:27:25

3:05:25

222

Daniel Paulsson

Morgan Hansson

Västra Frölunda

Sv.Armering & Betongbyggen

25

13:28:02

3:06:02

269

Kenneth Larsson

Stefan Henricson

Onsala / Askim

SCA Hygiene Products AB

26

13:28:06

3:06:06

219

Rolf Enskog

Niklas Enskog

Kungsbacka/V.Frölunda

Rolf Enskog Lantmäterikons.

27

13:29:13

3:07:13

233

Daniel Romero

Klas Jigfeldt

Mölndal

Tuve Bygg AB 

28

13:29:22

3:07:22

215

Peter Grundell

Sebastian Benje

Vallda / Kristianstad

 

29

13:29:54

3:07:54

256

Ted Planelind

Erik Ljunggren

Kungsbacka

 

30

13:30:17

3:08:17

223

Magnus Rönnbom

Marcus Olausson

Västra Frölunda

Sv.Armering & Betongbyggen

31

13:31:05

3:09:05

211

Mikael Andersson

Stefan Svensson

Kungsbacka

XL-Bygg Onsalavillan 

32

13:31:53

3:09:53

265

Makkan Larsson

Sebastian Sjöbol

Kungsbacka

Team Tubbie

33

13:34:05

3:12:05

239

Marcus Atterot

Robert Thernell

Kungsbacka / Onsala

AB golvnonstop

34

13:35:29

3:13:29

421

Tomas Johansson

Stig Hansson

Kållered

Labacka boys

35

13:35:38

3:13:38

254

Keki Samuelsson

Sebastian Cobo

Kungsbacka / Göteborg

HEVAB VVS Teknik

36

13:36:21

3:14:21

284

Mattias Albertsson

Kristian Johansson

Kungsbacka

Myra Kanotsällskap

37

13:36:42

3:14:42

249

Tommy Johansson

Henrik Eriksson

Mölndal

Solsidan(Glidaren&Stekaren)

38

13:37:02

3:15:02

279

Victor Wallin

Johan Rafors

Kungsbacka

Myra Golf

39

13:38:27

3:16:27

276

Craig Cruickshank

Johan Lindahl

Kungsbacka / Onsala

South African Vikings

40

13:38:32

3:16:32

274

Peter Franklin

Rickard Viding

Kungsbacka / Onsala

 

41

13:41:03

3:19:03

237

Johannes Hallengärd

Mattias Hallengärd

Kungsbacka

Torpadalas kanotsällskap

42

13:42:33

3:20:33

234

Jokob Larsson

Dennis Andersson

Mölndal

Tuve Bygg AB

43

13:43:54

3:21:54

267

Peter Åkerblom

Joel

Kungsbacka / Åsa

Åkerblom entreprenad

44

13:44:04

3:22:04

243

Johan Dalblad

Niklas Mattiasson

Göteborg

Dalblads Nutrition AB

45

13:45:25

3:23:25

278

Gustav Tyllström

Filip Kohle

Kungsbacka

Hjältarna

46

13:46:33

3:24:33

235

Fredddy Schyberg

Roger Johansson

Kållered / Lindome

Cadilac Crousers

47

13:48:09

3:26:09

236

Pelle Jonsson

Erik Högberg

Göteborg / Onsala

Team Spekedal

48

13:49:59

3:27:59

225

Karl Sjölander

Rickard Andersson

Kungsbacka

 

49

13:50:52

3:28:52

250

Johan Lönnkvist

Andreas Johansson

V.Frölunda/Kungsbacka

 

50

13:51:31

3:29:31

220

Christoffer Johansson

Christian Djäknegård

Lindome / Landvetter

 

51

13:51:37

3:29:37

227

Urban Zakrisson

Erik Lindgren

Fjärås / Kungsbacka

 

52

13:51:41

3:29:41

275

Adam Noring

Kristoffer Noring

Kungsbacka / Göteborg

Noring sönerna

53

13:52:57

3:30:57

212

Erik Strid

Gunnar Karlsson

Onsala

XL-Bygg Onsalavillan

54

13:54:45

3:32:45

277

Markus Westerlind

Christian Lindblom

Kungsbacka / Göteborg

Brödlimporna United

55

13:55:34

3:33:34

213

Robert Kennebring

Anton Ericsson

Kungsbacka / Lindome

XL-Bygg Onsalavillan

56

13:58:05

3:36:05

287

Roger Axelsson

Martin Lundin

Fjärås

 

57

14:00:15

3:38:15

310

Michael Berggren

Albin Angerlöv

Kungsbacka

 

58

14:00:18

3:38:18

282

Daniel Larsson

Stefan Allansson

Kungsbacka

Annebegs IF / Rigor IF

59

14:01:40

3:39:40

281

Magnus Peterson

Michael Olofsson

Kungsbacka

Team painters

60

14:02:29

3:40:29

280

Johan Lindstrand

Peter Allerdal

Mölndal / Göteborg

 

61

14:03:18

3:41:18

272

Lars Hedin

Kent Åberg

Kungsbacka

Kungsmässan

62

14:06:41

3:44:41

240

Michael Lexman

Thom Kronbäck

Frillesås

TRS - team rätt snätt

63

14:07:18

3:45:18

210

Patrik Bengtsson

Robin Kilander

Kungsbacka

Springer för livet

64

14:08:04

3:46:04

252

Mathias Christensen

Markus Nyblom

Kungsbacka / Fjärås

happy crew

65

14:10:37

3:48:37

245

Christoffer Björklund

John Ahlberg

Kungsbacka

Svett svintos duo

66

14:12:29

3:50:29

262

Nicklas Tillden

Henric Olsson

Kinna

Tilldalens Entreprenad

67

14:19:34

3:57:34

261

Chrisoffer Sörelid

Robert Nappo

Kinna

Tilldalens Entreprenad

68

14:24:08

4:02:08

270

Bengt Johansson

Jon Syrstad

Kungsbacka / Istanbul

Trailer-Bengt

69

14:32:55

4:10:55

258

Magnus Gunnarsson

Jimmy Tåning

Kungsbacka / Fjärås

TRS - team rätt snätt

70

14:59:04

4:37:04

229

Mattias Johansson

Rikard Åberg

Uddevalla/Kungsbacka

Vikingarna

71

15:01:45

4:39:45

285

Henrik Fransson

Fredrik Jakobsson

Kungsbacka / Onsala

 

72

15:03:42

4:41:42

259

Michael Tåning

Erik Helgesson

Fjärås

TRS - team rätt snätt

73

15:05:27

4:43:27

268

Patric Svensson

Per Dahlgren

Kungsbacka

 

74

15:14:33

4:52:33

231

Deniz Öhrn

Mats Åbonde

Mölndal

Tuve Bygg AB

75

15:15:23

4:53:23

232

Niklas Ohlsson

Erik Rödström

Mölndal

Tuve Bygg AB

76

15:16:02

4:54:02

264

Denny Särén

Rickard Andersson

Onsala / Kungsbacka

Skinkprinsarna

77

15:18:25

4:56:25

432

Christian Ellerot

Staffan Adevåg

Kungsbacka

 

78

15:25:41

5:03:41

263

Joakim Bergendahl

Gabriel Zlatjovic

Kinna

Tilldalens Entreprenad

79

15:30:29

5:08:29

209

Mattias Johansson

Daniel Hafstad

Frillesås

 

80

15:30:34

5:08:34

246

Lasse Andersson

Partik Bragsjö

Frillesås / V.Frölunda

 

81

15:31:05

5:09:05

266

Felix Odelberg

Tobias Bogelöv

Vallda / Nödinge

Mölndals Betongborrning AB

82

15:34:01

5:12:01

251

Fredrik Marberg

Jimi Thiesen

Vallda / Hanhals

 

83

15:42:23

5:20:23

208

Daniel Lönnqvist

Viktor Caruso

Frillesås / Solna

 

84

 

Brutit

218

Patrick Wik

Martin Rosengren

Kungsbacka

Wikab Transport AB

 

 

Resultat - C2 Mix Elit

Start: Staborg, Start-tid:10:10, Distans: 22 km

PL

Måltid

Tid

Nr

   

Ort

Företag/Förening

1

12:36:09

2:26:09

199

Sandra Larsson

Oscar Nilsson

Säve

 

 

 

Resultat - C2 Mix Motionär

Start: Staborg, Start-tid:10:22, Distans: 22 km

PL

Måltid

Tid

Nr

   

Ort

Företag/Förening

1

13:08:51

2:46:51

318

Fredrik Sahle

Lotta Sundberg

Lindome / Olofstorp

 

2

13:17:02

2:55:02

303

Håkan Gustavsson

Lisa Måring

Åsa

 

3

13:18:35

2:56:35

322

Sara Börjesson

Pelle Hanberger

Kungsbacka

Myra Golf

4

13:18:59

2:56:59

294

Joakim Brandt

Laila Fladberg

Kungsbacka / Göteborg

Öjersbo event

5

13:19:20

2:57:20

329

Björn Hedenberg

Marie Hedenberg

Hällingsjö / Mölndal

HAVD Group AB

6

13:25:57

3:03:57

315

Anton Andersson

Elin Pehrsson

Kungsbacka

 

7

13:33:52

3:11:52

314

Tobias Bruhn

Malin Andersson

Fjärås

 

8

13:37:19

3:15:19

298

Björn Nelson

Felicia Edenhammar

Tostared / Kungsbacka

 

9

13:56:39

3:34:39

319

Stefan Johansson

Emma Karlsson

Kungsbacka

 

10

14:02:55

3:40:55

297

Rasmus Hansson

Elin Ahl

Kungsbacka / Kumla

Walter Hansson ELab

11

14:37:26

4:15:26

295

Markus Grimberg

Sofia Ernström

Kungsbacka

 

12

14:48:55

4:26:55

334

Emma Schumacher

Niklas Birgersson

Kungsbacka

 

13

15:05:11

4:43:11

299

Pauline Wennergren

Kristoffer Pettersson

Kungsbacka

 

14

15:07:24

4:45:24

308

Mikael Åberg

Jaanice Windelberg

Uddevalla

Vikingarna

15

15:30:48

5:08:48

296

Isa Tehler

Dennis Kilander

Lund / Halmstad

 

16

15:33:43

5:11:43

293

Sven Erixon

Kerstin Ljunglöf

Varberg / Frillesås

Martin Andersson

 

 

Resultat - K1 Damer

Start: Staborg, Start-tid:10:00, Distans: 22 km

PL

Måltid

Tid

Nr

   

Ort

Företag/Förening

1

12:53:09

2:53:09

160

Annica Eng

 

Mölnlycke

Trafikverkets Fritidsförening Väst

 

 

Resultat - K1 Herrar

Start: Staborg, Start-tid:10:00, Distans: 22 km

PL

Måltid

Tid

Nr

   

Ort

Företag/Förening

1

11:47:00

1:47:00

127

JensThorild

 

Göteborg

Näsets PK, Veteran H35

2

11:51:23

1:51:23

140

Ulf Eriksson

 

Lidköping 

Lidköpings KF, Veteran H55 

3

11:55:18

1:55:18

134

Gunnar Castmo

 

Västra Frölunda

Näsets PK, Veteran H50

4

11:58:17

1:58:17

128

Erik Andersson

 

Varberg

Kanotklubben Bris, Veteran H27

5

12:11:25

2:11:25

138

Robert Malm

 

Åsa

 

6

12:13:04

2:13:04

133

Jusuf Dizdarevic

 

Göteborg

Flexriv Fastighetsservice

7

12:23:15

2:23:15

142

Håkan Pinzani

 

Göteborg

 

8

12:23:25

2:23:25

135

Göran Larsson

 

Vallda

GOLVEK

9

12:29:32

2:29:32

139

Patrik Sannes

 

Västra Frölunda

 

10

12:34:06

2:34:06

129

Magnus Antonsson

 

Kungsbacka

Loco Atlético

11

12:37:25

2:37:25

136

Jakob Eng

 

Mölnlycke

Trafikverkets Fritidsförening Väst

12

12:59:19

2:59:19

130

Anders Wall

 

Onsala

Landstinget VGR

13

13:04:40

3:04:40

131

Kenth Åkerman

 

Kungsbacka

Life Balance Event AB

14

13:48:41

3:48:41

141

Urban Bomgren

 

Kungsbacka

 

15

 

Brutit

132

Ove Emanuelsson

 

Tibro

Tibro kanotklubb, Veteran H70

 

 

Resultat - K2 Hr/Dr/Mix

Start: Staborg, Start-tid:10:00, Distans: 22 km

PL

Måltid

Tid

Nr

   

Ort

Företag/Förening

1

12:20:15

2:20:15

172

Daniel Andersson

Filip Nilsson

Göteborg / V.Frölunda

Rene Egli Surferstars

2

12:25:27

2:25:27

170

Jan Zachrisson

Urban Strandberg

Onsala / Göteborg

OFF

3

12:30:44

2:30:44

174

Tony Eliasson

Ann Carlsson

Kungsbacka

 

4

12:35:31

2:35:31

173

Johan Rydberg

Jeff Nilsson

Kungsbacka / Moheda

 

5

13:32:24

3:32:24

171

Ludvig Nyhlen

Martin Sjöblom

Göteborg

 

 

Listansvarig: Sven Brocker  0705-479944

 

Uppdaterad: 2014-08-16 18:46
Skribent: Sven Brocker

Postadress:
Kungsbacka Hemvärnsförening - Kanot
Kungsbacka River, Sven Brocker, Lunnavägen 329
43479 Vallda

Kontakt:
Tel: Per Klintrot 0703-433533
E-post: This is a mailto link

Se all info