Hoppa till sidans innehåll

Slutresultat 2013


 

 

Kungsbacka River 2013

  

Tävlingsdag 2013-08-17

 

 

 

Listansvarig: Sven Brocker tel: 0705-47 99 44


 

Resultat - K1 Damer

Start: Staborg, Starttid: 10:00, Distans: 22 km

 PL

Nr

Måltid

Tid 

 

 

Ort

Företag/Förening

1

103

13:32:52

3:32:52

Helena Wallin

 

Malmö

 

2

110

14:40:09

4:40:09

Maud Sannes

 

Västra Frölunda

 

  

  

Resultat - K1 Herrar

Start: Staborg, Starttid: 10:00, Distans: 22 km

PL

Nr

Måltid

Tid

 

 

Ort

Företag/Förening

1

146

11:50:33

1:50:33

JensThorild

 

Göteborg

Näsets PK, Veteran H40

2

158

11:54:08

1:54:08

Pär Boqvist

 

Mölndal

Mölndal Outdoor

3

165

11:57:20

1:57:20

Ulf Eriksson

 

Lidköping

Lidköpings KF

4

151

11:57:25

1:57:25

Einar Kjerschow

 

Tanumshede

Nord KKK, Veteran H65

5

150

12:02:51

2:02:51

Torbjörn Karldén

 

Fjällbacka

PK Delfinen, Veteran H65

6

145

12:04:29

2:04:29

Erik Andersson

 

Varberg

Kanotklubben Bris, Veteran H27

7

164

12:05:34

2:05:34

Robert Malm

 

Åsa

 

8

162

12:06:01

2:06:01

Håkan Andersson

 

Åsa

Näsets PK, Veteran H50

9

154

12:15:44

2:15:44

Ove Emanuelsson

 

Tibro

Tibro kanotklubb, Veteran H70

10

157

12:19:11

2:19:11

Carl Magnus Isaksson

 

Partille

Näsets PK, Veteran H45

11

147

12:19:19

2:19:19

Gerd Alpers

 

Rendsburg Tyskland

Rendsburger KC

12

159

12:25:04

2:25:04

Stefan Mattsson

 

Fjärås

IK Stern

13

144

12:25:52

2:25:52

Göran Larsson

 

Vallda

GOLVEK

14

155

12:30:12

2:30:12

Ingemar Fredriksson

 

Tibro

Tibro kanotklubb, Veteran H70

15

167

12:42:11

2:42:11

Patrik Sannes

 

Västra Frölunda

 

16

156

12:54:34

2:54:34

Anders Wall

 

Onsala

Landstinget VGR

17

161

13:08:35

3:08:35

Michael Berggren

 

Kungsbacka

Taxi Micke

18

168

13:20:32

3:10:32

Tor Skärby

 

Kungsbacka

 Starttid 10:10 

19

166

13:27:19

3:27:19

Lasse Sannes

 

Västra Frölunda

 

20

143

13:28:15

3:28:15

Erik Ulfner

 

Kungsbacka

 

21

153

13:32:25

3:32:25

Florian Loupiac

 

S:t Marcel d'Aude, Frankrike

 

22

163

13:32:45

3:32:45

Anton Franker

 

Göteborg

 

23

152

13:43:42

3:43:42

Franklin Eck

 

Särö

Kullaviks KKKK

24

148

14:00:57

3:50:57

Patrik Bill

 

Kållered

 Starttid 10:10

25

149

14:01:02

3:51:02

Peter Wicktorsson

 

Mölndal

 Starttid 10:10

  

  

Resultat - K2 Hr/Dr/Mix

Start: Staborg, Starttid: 10:00, Distans: 22 km

 

PL

Nr

Måltid

Tid

 

 

Ort

Företag/Förening

1

175

12:25:29

2:25:29

Jan Zachrisson

Urban Strandberg

Onsala / Göteborg

OFF

2

788

12:34:46

2:34:46

Tony Eliasson

Ann Carlsson

Kungsbacka

 

3

177

13:22:39

3:22:39

Peter Baeza

Ulf Munckhammar

Särö

 

4

176

13:32:18

3:32:18

Jim Alexandersson

Robert Elledal

Kungsbacka

 

  

 

Resultat - C2 Mix Elit

Start: Staborg, Starttid: 10:10, Distans: 22 km

 

PL

Nr

Finish

Elapsed

 

 

Ort

Företag/Förening

1

362

12:35:05

2:25:05

Sandra Larsson

Oscar Nilsson

Säve

 

  

  

Resultat - C2 Herrar Elit

Start: Staborg, Starttid: 10:10, Distans: 22 km

  PL

Nr

Måltid

Tid

 

 

Ort

Företag/Förening

1

264

12:18:53

2:08:53

Henrik Emanuelsson

Robin Emanuelsson

Tibro

Tibro Kanotklubb

2

265

12:19:33

2:09:33

Dennis Oscarsson

Peter Peirrou

Jönköping / Skillingaryd

Jönköpings kanotförening

3

261

12:23:16

2:13:16

Geir Inge Folkestad

Ulf Tyrén

Anderstorp / Gölingstorp

Isaberg Multisport/AOK

4

262

12:32:06

2:22:06

Jonas Nordhammer

Anders Leire

Kulllavik / Göteborg

Mölndal Outdoor

5

260

12:35:30

2:25:30

Erik Andersson

Martin Arvidsson

Fjärås / Kungsbacka

Drängarna

6

259

12:42:29

2:32:29

Doug Lumley

Svante Fredén

Hisings Backa / Skara

Rya IF

7

263

12:47:00

2:37:00

Tommy Eneroth

Morgan Börjesson

Kungsbacka / Fjärås

Myra Golf Lag 1

  

  

Resultat - C2 Damer Motionär

Start: Staborg, Starttid: 10:24, Distans: 22 km  

 PL

Nr

Måltid

Tid

 

 

Ort

Företag/Förening

1

505

13:26:12

3:02:12

Louise Thelén

Anna Svensson

Göteborg / V.Frölunda

 

2

512

13:33:22

3:09:22

Lina Eneroth

Malin Börjesson

Kungsbacka / Fjärås

Myra Golf Lag 3

3

509

13:38:32

3:14:32

Anette Johansson

Helen Johansson

Kungsbacka

Gretas Vänner

4

513

13:49:44

3:25:44

Emma Lanzky

Louise Erneholm

Hällingsjö / Fjärås

 

5

511

14:01:41

3:37:41

Sofie Börjesson

Nina Kajsdottir

Fjärås / Mölndal

 Myra Golf Lag 4

6

510

14:03:11

3:39:11

Linda Hjalmarsson

Therese Rossi

Frillesås

Rallarna Racing Lag 4

7

507

14:05:53

3:41:53

Kristin Vänerö

Maria Sjögren

Göteborg / Trollhättan

 

8

503

14:09:36

3:45:36

Malin Axelsson

Sofia Eriksson

Lindome

Bonntösera

9

506

14:12:31

3:48:31

Pernilla Tillander

Caroline Billing

Onsala

40-taggarna

10

508

14:27:01

4:03:01

Mia Johansson

Lisa Boström

Kungsbacka

Rallarna Racing Lag 5

11

501

15:28:46

5:04:46

Linda Andreasson

Pia Wennerbäck

Kungsbacka

 

12

504

15:40:55

5:16:55

Linda Brorsson

Elin Andersson

Frillesås / Kungsbacka

Struters

13

502

16:00:15

5:36:15

Anna Backman

Camilla Svensson

Kungsbacka / Tvåker

 

  

  

Resultat - C2 Herrar Motionär

Start: Staborg, Starttid: 10:24, Distans: 22 km  

 PL

Nr

Måltid

Tid

 

 

Ort

Företag/Förening

1

784

13:01:38

2:37:38

Björn Kaijser

Jonas Lundh

Nyköping / Valla

 

2

787

13:03:28

2:39:28

Göran Johnsson

David Johnsson

Kungsbacka

Johnsson Line

3

760

13:05:38

2:41:38

Jonny Johansson

Robban Nordefjäll

Kungsbacka

Rallarna Racing Lag 1

4

730

13:06:41

2:42:41

Joakim Arnesson

Johannes Johansson

Göteborg

 

5

748

13:09:50

2:45:50

Henrik Johansson

Niklas Bergström

Lindome / Åsa

 

6

714

13:09:58

2:45:58

Daniel Wiklund

Håkan Gleisner

Kungsbacka

Tölö Scoutkår

7

711

13:12:05

2:48:05

Oscar Eneroth

Sebastian Nyman

Kungsbacka

Myra Golf Lag 2

8

780

13:12:33

2:48:33

Mattias Wennberg

Robert Nyiredy

Onsala / Rykkinn Norge

Scanpower Bedrifts IL

9

783

13:13:55

2:49:55

Patrik Ivarsson

Fredrik Ternebrink

Onsala

Företag: Onsala BK

10

741

13:15:12

2:51:12

Marcus Johannesson

Johan Arvidsson

Fjärås / Kungsbacka

39:ans Kanotförening

11

769

13:15:46

2:51:46

Jesper Fredriksson

Leo Gulin

Kungsbacka

Kungsmässan Lag 3

12

721

13:16:07

2:52:07

Ola Wallin

Christer Lindgren

Mölndal / Vallda

Mål Bättre sjukgymnastik

13

710

13:18:11

2:54:11

Thomas Andersson

Anders Jerlhag

Kungsbacka / Åsa

 

14

764

13:18:33

2:54:33

Kjell Hultén

Benny Kjellman

Fjärås

K. Snickeri & Teknik AB

15

717

13:18:56

2:54:56

Andreas Koch

Andreas Björkner

Onsala / Kungsbacka

Team Andreasarna

16

775

13:19:01

2:55:01

Kristoffer Teuber

Johan Lindahl

Bollebygd / Onsala

Team Snojken

17

736

13:19:51

2:55:51

Bernt Hallgren

Karl-Johan Jeppson

Kungsbacka

Toyota Motor Trend Kungsbacka

18

774

13:20:55

2:56:55

Andreas Tobin

Rikard Pretorius

Fjärås / Kungsbacka

 

19

772

13:21:08

2:57:08

Anton Andersson

Simon Fägerås

Kungsbacka / Fjärås

 

20

758

13:21:29

2:57:29

Robin Demén

Rikard Berqvist

Fjärås / Åsa

 

21

765

13:24:06

3:00:06

Jonas Lindhe

Johan Lindhe

Hanhals

Liakarls Vänner

22

753

13:25:22

3:01:22

Pelle Ståhlbåge

Niklas Lithander

Onsala / Kungsbacka

 

23

734

13:25:33

3:01:33

Oliwer Wronsky

Niclas Hennefjord

Varberg / V.Frölunda

XL-Bygg Onsalavillan

24

749

13:25:59

3:01:59

Rolf Enskog

Niklas Enskog

Kungsbacka / V.Frölunda

Rolf Enskog Lantmäterikonsult

25

746

13:26:08

3:02:08

Peter Arvidsson

Rune Kristiansen

Onsala / Göteborg

 

26

785

13:26:22

3:02:22

Rickard Svensson

Fredrik Sekander

Kungsbacka / Göteborg

 

27

729

13:26:41

3:02:41

Claes Gordon

Tomas Vennerlöf

Onsala

Atv Måleri & Kakel AB

28

728

13:27:00

3:03:00

Sylvester Truchlewski

Robin Dahlsjö

Onsala

Atv Måleri & Kakel AB

29

747

13:28:27

3:04:27

Frans Blomberg

Nicklas Andessonn

Särö / Vallda

 

30

791

13:29:01

3:05:01

Jan Johansson

Anton Goffe

Onsala

KungsTrippeln/JJ Gruppen

31

752

13:30:50

3:06:50

Martin Andersson

Adam Peterson

Göteborg

 

32

731

13:32:04

3:08:04

Nicklas Malmentun

Johan Bäcklund

Fjärås

Nickes Budservice

33

756

13:33:07

3:09:07

Daniel Eriksson

Peter Ehrenborg

Hisings-Kärra / Åsa

Kållerado Rivermen

34

719

13:34:47

3:10:47

Patrick Wik

Martin Rosengren

Kungsbacka

Wikab Transport AB

35

738

13:35:02

3:11:02

Mikael Forsberg

Magnus Arvidson

Onsala

Team Cliff

36

737

13:35:43

3:11:43

Marcus Simonsson

Roger Olsson

Kungsbacka / Fjärås

Team Cliff

37

759

13:36:32

3:12:32

Ludvig Porsgårn

Rasmus Henriksson

Kungsbacka

Kungsbacka Åkeri

38

766

13:36:47

3:12:47

Lars Stenström

William Stenström

Kungsbacka

OneMed Sverige AB

39

776

13:37:59

3:13:59

Dick Andersson

Peter Sjöbol

Vallda / Onsala

 

40

792

13:38:37

3:14:37

Tomas Johansson

Rolf Ahlman

Kållered

Labacka boys

41

770

13:39:50

3:15:50

Lars Andersson

Robin Nilsson

Göteborg

Team Torpadammen

42

744

13:40:45

3:16:45

Dennis Persson

Johan Dahlström

Halmstad / Karlskrona

 

43

716

13:41:14

3:17:14

Karl Sjölander

Rickard Andersson

Kungsbacka

Advokat Karl Sjölander AB

44

750

13:41:25

3:17:25

Mathias Rambäck

Erik Lindgren

Åsa

De Mutbara

45

704

13:41:50

3:17:50

Jonas Mårdhage

Jonas Lidesköld

Trollhättan / Kungsbacka

JR Rörtryckning

46

724

13:43:34

3:19:34

Roger Lindqvist

Magnus Dahlqvist

Kungsbacka

Fredriks bygg Lag 3

47

793

13:45:18

3:21:18

Sebastian Lavenskiöld

Fredrik Wallmander

Göteborg / Kungsbacka

 

48

786

13:46:34

3:22:34

Claes Tunared

Jörgen Johansson

Fjärås / Kungsbacka

Tunareds bygg AB

49

768

13:46:43

3:22:43

Ingemar Andersson

Stefan Andersson

Kungsbacka

Kungsmässan Lag 2

50

709

13:47:55

3:23:55

Philip Schönemann

Andreas Ekelöw

Onsala / Varberg

HEVAB VVS Teknik Lag 3

51

735

13:48:35

3:24:35

Johan Hedin

Christian Kjernell

Lindome / Kållered

 

52

739

13:48:42

3:24:42

Robert Olofsson

Henrik Westberg

Göteborg / Onsala

Team Cliff

53

742

13:48:52

3:24:52

Gustav Krigström

Björn Gagner

Karlskrona

 

54

743

13:50:41

3:26:41

Kristoffer Svensson

Christian Hall

Kungsbacka / Karlskrona

 

55

767

13:54:30

3:30:30

Lars Hedin

Kent Åberg

Kungsbacka

Kungsmässan Lag 1

56

771

13:54:53

3:30:53

Mikael Åberg

Mattias Johansson

Uddevalla

 

57

733

13:55:11

3:31:11

Erik Strid

Gunnar Karlsson

Onsala

XL-Bygg Onsalavillan

58

761

13:56:28

3:32:28

Joacim B Larsson

Peter Ström

Kungsbacka

Rallarna Racing Lag 2

59

713

13:56:53

3:32:53

Jonas Bexell

Stefan Vikberg

Alingsås

 

60

718

13:57:42

3:33:42

Peter Grundell

Sebastian Benje

Vallda / Kristianstad

 

61

712

13:58:22

3:34:22

Gustav Tyllström

Johan Bäversjö

Kungsbacka / Lund

Bävergänget

62

725

13:59:47

3:35:47

Roger Nordstrand

Henrik Johansson

Kungsbacka

Fredriks bygg Lag 4

63

745

14:02:55

3:38:55

Christpher Andersson

Daniel Johansson

Karlskrona / Klippan

 

64

707

14:08:38

3:44:38

Henrik Valberg

Keki Samuelsson

Onsala / Kullavik

HEVAB VVS Teknik Lag 1

65

706

14:10:35

3:46:35

Jason Samuelsson

Daniel Andreas

Göteborg

Skurt Finans AB

66

740

14:14:03

3:50:03

Claes Eklund

Erik Nilsson

Göteborg

Team Cliff

67

777

14:18:54

3:54:54

Thomas Olsson

Johan Folkseger

Pether Axelsson

Klumpesnusk

68

762

14:19:03

3:55:03

Andreas Larsson

Niklas Skoog

Kungsbacka

Rallarna Racing Lag 3

69

781

14:19:23

3:55:23

Patrik Bengtsson

Robin Kilander

Kungsbacka

Springer för livet

70

782

14:19:38

3:55:38

Tobias Vollmer

David Albady

Kungsbacka

Springer för livet

71

754

14:19:53

3:55:53

Freddie Lindegren

Peter Magnusson

Hällingsjö / Kungsbacka

 

72

715

14:27:35

4:03:35

Krister Andersson

Viktor Kohmann

Frillesås

 

73

789

14:32:08

4:08:08

Daniel Lönnqvist

Kristian Eriksson

Frillesås

 

74

773

14:32:25

4:08:25

Robert Ingård

Erik Jonasson

Kungsbacka / Fjärås

 

75

723

14:34:04

4:10:04

Tomas Walfridsson

Jörgen Moberg

Kungsbacka

Fredriks bygg Lag 2

76

755

14:35:07

4:11:07

Mats Perman

Peter Johansson

Kungsbacka / Onsala

 

77

790

14:45:42

4:21:42

John Andersson

Patrik Karlsson

Kungsbacka

 

78

751

14:45:48

4:21:48

Thomas Quist

Kalle Harrysson

Mölndal / Kungsbacka

 

79

703

14:47:20

4:23:20

Mattias Johansson

Daniel Hafstad

Frillesås

 

80

727

14:47:27

4:23:27

Jimmy Harrys

Axel Harrys

Kungsbacka

Fredriks bygg Lag 6

81

726

14:50:49

4:26:49

Johan Sövgren

Johan Tingström

Kungsbacka

Fredriks bygg Lag 5

82

722

14:51:40

4:27:40

Henrik Fransson

Fredrik Jakobsson

Kungsbacka / Onsala

Fredriks bygg Lag 1

83

701

14:59:31

4:35:31

Johan Lönnkvist

Andreas Johansson

V.Frölunda / Kungsbacka

 

84

757

15:04:44

4:40:44

Magnus Gunnarsson

Jimmy Tåning

Kungsbacka / Fjärås

TRS - team rätt snett

85

778

15:04:50

4:40:50

Olle Glansén

Andreas Wernersson

Kungsbacka

Jaunåkers vikings

86

779

15:05:54

4:41:54

Tobias Olofsson

Thom Kronbäck

Vallda / Frillesås

TRS - Team Rätt Snett

87

732

15:28:42

5:04:42

Robert Friberg

Jonas Ersson

Göteborg

RF EL Härlanda

88

720

15:39:55

5:15:55

Peter Backman

Marcus Backman

Kungsbacka / Onsala

 

89

700

15:56:41

5:32:41

Denny Särén

Rickard Andersson

Onsala / Kungsbacka

Skinkprinsarna

  

  

Resultat - C2 Mix Motionär

Start: Staborg, Starttid: 10:24, Distans: 22 km

 PL

Nr

Måltidh

Tid

 

 

Ort

Företag/Förening

1

549

13:03:47

2:39:47

Håkan Gustavsson

Lisa Måring

Åsa

 

2

540

13:13:44

2:49:44

Fredrik Sahle

Lotta Sundberg

Lindome / Olofstorp

 

3

548

13:15:19

2:51:19

Marie Bergelin

Bengt Linnerhag

Vallda / Lindome

Terrängmaffian

4

546

13:21:05

2:57:05

Björn Hedenberg

Marie Hedenberg

Hällingsjö / Mölndal

HAVD Group AB

5

544

13:59:01

3:35:01

Joakim Torgerson

Emelie Eriksson

Kungsbacka

 

6

547

14:25:04

4:01:04

Anders Löving

Camilla Löving

Åsa / Vallda

 

7

542

14:43:45

4:19:45

Pernilla Hallgren

Charles Wahlin

Kållered

 

8

541

14:44:06

4:20:06

Annelie J-Eriksson

Christian Eriksson

Mölndal

 

9

550

16:37:00

6:13:00

Jenny Nilsson

Dennis Kilander

Kungsbacka / Onsala

 

 

 

Arrangör: Kungsbacka Hemvärnsförening ............... www.kungsbackariver.se

 

Uppdaterad: 16 AUG 2014 18:46
Skribent: Sven Brocker

Postadress:
Kungsbacka Hemvärnsförening - Kanot
Kungsbacka River, Sven Brocker, Lunnavägen 329
43479 Vallda

Kontakt:
Tel: Per Klintrot 0703-433533
E-post: This is a mailto link

Se all info