Hoppa till sidans innehåll

Resultat 2016


 

Kungsbacka River 2016

Arrangör: Kungsbacka Hemvärnsförening

Slutresultat 2016-08-20

 

Resultat - K1 Damer

Start: Staborg,  Starttid: 10:15, Distans: 22 km

PL

Nr

Måltid

Tid

BCE

 

 

Ort

Företag/Förening

1

190

12:17:57

2:02:57

0:00:00

Annica Löf

 

Hjo

Tibro Kanotklubb

 

Resultat - K1 Herrar

Start: Staborg,  Starttid: 10:15, Distans: 22 km

PL

Nr

Måltid

Tid

BCE

 

 

Ort

Företag/Förening

1

597

12:01:51

1:46:51

0:00:00

Jens Thorild

 

Göteborg

Näsets PK, Veteran H40

2

588

12:03:50

1:48:50

0:01:59

Dennis Lindberg

 

Hällestad

Finspångs Kanotklubb

3

584

12:06:05

1:51:05

0:04:14

Anders Rylander

 

Göteborg

NPK, Veteran H35

4

592

12:08:55

1:53:55

0:07:04

Anders Abrahamsson

 

Smögen

PK Delfinen, Veteran H45

5

589

12:21:44

2:06:44

0:19:53

Erik Andersson

 

Varberg

KK Bris, Veteran H30

6

591

12:32:14

2:17:14

0:30:23

Carl Magnus Isaksson

 

Partille

Näsets PK, Veteran H45

7

586

12:32:28

2:17:28

0:30:37

Gerd Alpers

 

Rendsburg Tyskland

Rendsburger KC

8

595

12:39:47

2:24:47

0:37:56

Göran Matsson

 

Smögen

PK Delfinen, Veteran H65

9

596

12:41:13

2:26:13

0:39:22

Sabahudin Aljovic

 

Värnamo

 

10

545

13:13:44

2:58:44

1:11:53

Per-Olov Olsson

 

Helsingborg

 

11

585

13:15:13

3:00:13

1:13:22

Erik Ulfner

 

Kungsbacka

 

12

587

13:15:17

3:00:17

1:13:26

Fredrik Svensson

 

Kungsbacka

 

13

594

13:18:23

3:03:23

1:16:32

Lennart Hjalmarsson

 

V.Frölunda

 

14

593

13:18:24

3:03:24

1:16:33

Sverker Djerf

 

Mölnlycke

Hagbard Viking Society

15

598

13:26:23

3:11:23

1:24:32

Lars Hedin

 

Kungsbacka

Kungsmässan

16

590

14:26:18

4:11:18

2:24:27

Anders Fridén

 

Åsa

 

 

Resultat - K2 Hr/Dr/Mix

Start: Staborg,  Starttid: 10:15, Distans: 22 km

PL

Nr

Måltid

Tid

BCE

 

 

Ort

Företag/Förening

1

189

12:41:24

2:26:24

0:00:00

Jan Zachrisson

Urban Strandberg

Onsala / Göteborg

OFF

 

Resultat - C2 Damer Elit

Start: Staborg,  Starttid: 10:15, Distans: 22 km

PL

Nr

Måltid

Tid

BCE

 

 

Ort

Företag/Förening

1

299

13:10:56

2:55:56

0:00:00

Anette Johansson

Helen Johansson

Fjärås / Kungsbacka

Gretas Vänner

 

Resultat - C2 Herrar Elit

Start: Staborg,  Starttid: 10:15, Distans: 22 km

PL

Nr

Måltid

Tid

BCE

 

 

Ort

Företag/Förening

1

364

12:19:29

2:04:29

0:00:00

Geir Inge Folkestad

Peter Gustavsson

Anderstorp

Isaberg Multisport

2

393

12:37:51

2:22:51

0:18:22

Tommy Eneroth

Morgan Börjesson

Kungsbacka / Fjärås

Myra Golf Lag 1

3

503

12:41:18

2:26:18

0:21:49

Doug Lumley

Svante Fredén

Hisings Backa / Skara

Rya IF / Lidköpings KF

4

445

12:53:41

2:38:41

0:34:12

Andreas Koch

Andreas Björkner

Onsala / Kungsbacka

Team Andreasarna

 

Resultat - C2 Mix Elit

Start: Staborg,  Starttid: 10:15, Distans: 22 km

PL

Nr

Måltid

Tid

BCE

 

 

Ort

Företag/Förening

1

398

12:18:53

2:03:53

0:00:00

Anders Löf

Jessica Löf

Tibro

Tibro Kanotklubb

2

448

12:31:57

2:16:57

0:13:04

Henrik Emanuelsson

Joline Emanuelsson

Tibro

Tibro Kanotklubb

3

330

12:38:23

2:23:23

0:19:30

Staffan Neth

Maria Neth

Mölnlycke

Rya IF

 

Resultat - C2 Damer Motionär

Start: Staborg,  Starttid: 10:31, Distans: 22 km

PL

Nr

Måltid

Tid

BCE

 

 

Ort

Företag/Förening

1

212

13:28:10

2:57:10

0:00:00

Emma Lanzky

Louise Erneholm

Kungsbacka / Fjärås

 

2

211

13:37:36

3:06:36

0:09:26

Anki Lister

Kicki Werdin Marberg

Kungsbacka

BFF

3

207

13:49:57

3:18:57

0:21:47

Kristin Vänerö

Victoria Andersson

V.Frölunda / Jönköpng

 

4

208

13:54:58

3:23:58

0:26:48

Josephine Wennberg

Jannike Nyiredy

Onsala / Rykkinn Norge

Bokstavsrennet

5

213

13:58:05

3:27:05

0:29:55

Simone Thörnqvist

Erica Kruhsberg

Vallda

ST Fysio

6

202

13:59:41

3:28:41

0:31:31

Rebecca Aldorsson

Veronica Aldorsson

Göteborg

Fasters of Disasters

7

214

14:01:10

3:30:10

0:33:00

Elin Andersson

Maria Andersson

Kungsbacka / Frillesås

Strutesh

8

204

14:11:10

3:40:10

0:43:00

Sofie Birgersson

Veronica Vrbancic

 

ÖPwC Redovisning 1

9

203

14:12:53

3:41:53

0:44:43

Jessica Mårtensson

Anna Karlsson

Vallda

 

10

329

14:16:19

3:45:19

0:48:09

Christina Robertsson

Katja Janzon

Kungsbacka

Wikab Lag 2

11

201

14:19:34

3:48:34

0:51:24

Emelie Miks

Anna Raatikainen

Onsala / Fjärås

Fit4Fight

12

200

14:21:49

3:50:49

0:53:39

Jessica Järlrbring

Pia Wennerbäck

Kungsbacka

Ännu raskare töser

13

206

14:22:44

3:51:44

0:54:34

Camilla Brorsson

Helena Lunde Wetterström

Frillesås / Fjärås

Team Goldielock

14

205

14:24:57

3:53:57

0:56:47

Madeleine Lindfeldt

Angelica Engqvist

Göteborg

Team Backatorp united

15

210

14:34:55

4:03:55

1:06:45

Nina Ingvarsson

Emma Scherman

Kungsbacka

M-Team 69 9

 

Resultat - C2 Herrar Motionär

Start: Staborg,  Starttid: 10:31, Distans: 22 km

PL

Nr

Måltid

Tid

BCE

 

 

Ort

Företag/Förening

1

973

12:54:28

2:23:28

0:00:00

Kjell Hultén

Benny Kjellman

Fjärås

K. Snickeri & Teknik AB

2

987

12:57:42

2:26:42

0:03:14

Sebastian Backlund

Jonathan Backlund

Borås / Hindås

Hindås KFK

3

950

13:04:50

2:33:50

0:10:22

Joakim Hallström

Christofer Svegelius

Kungsbacka

Team Hallström

4

926

13:05:29

2:34:29

0:11:01

Niklas Enskog

Henrik Sjölander

Lerum

Kusinerna

5

974

13:05:52

2:34:52

0:11:24

Patrik Ivarsson

Fredrik Ternebrink

Onsala

Onsala BK River Rats

6

967

13:06:25

2:35:25

0:11:57

Oscar Eneroth

Dennis Persson

Kungsbacka / Fjärås

Myra Golf Lag 2

7

925

13:08:18

2:37:18

0:13:50

Ola Wallin

Christer Lindgren

Mölndal / Vallda

MålBättre Fysio

8

977

13:08:45

2:37:45

0:14:17

Björn Kaijser

Jonas Lundh

Åby / Valla

 

9

951

13:10:41

2:39:41

0:16:13

Henrik Johansson

Niklas Bergström

Lindome / Åsa

KBAB Team 1

10

920

13:10:47

2:39:47

0:16:19

Dan Kanetoft

Anders Börjesson

Onsala

Vickans Smått & Gott

11

969

13:11:12

2:40:12

0:16:44

Johan Lindhe

David Johnsson

Kungsbacka

 

12

963

13:12:55

2:41:55

0:18:27

Johan Olovsson

John Lundin

Göteborg

Gretas Vänner

13

930

13:13:07

2:42:07

0:18:39

Stefan Svensson

Alexander Svensson

Kungsbacka

Stefan Svensson Förvaltning AB

14

935

13:13:23

2:42:23

0:18:55

Joakim Arnesson

Ludvig Vänerö

Göteborg / Jönköping

 

15

923

13:15:27

2:44:27

0:20:59

Magnus Jensen

Daniel Johansson

Kungsbacka / Mölnlycke

Den sista färden

16

979

13:15:37

2:44:37

0:21:09

Kristoffer Jageteg

Hans Jageteg

Slöinge / Falkenberg

Team Jageteg

17

934

13:16:34

2:45:34

0:22:06

Peter Franklin

Rickard Widing

Onsala

Benny Love

18

940

13:16:44

2:45:44

0:22:16

Rickard Mennerdahl

Erik Uvebrant

Göteborg / Kullavik

Born to Swim

19

968

13:17:30

2:46:30

0:23:02

Victor Wallin

Jesper Alderin

Kungsbacka / Jönköping

Myra Golf Lag 3

20

971

13:20:09

2:49:09

0:25:41

Edvin Anderson

Albin Vogel

Kungsbacka

Garagebaren

21

937

13:20:16

2:49:16

0:25:48

Dan Törnqvist

Christoffer Törnqvist

Kungsbacka

Graco

22

898

13:21:31

2:50:31

0:27:03

Kristoffer Teuber

Johan Lindahl

Bollebygd / Onsala

Team CompuGroup Medical

23

978

13:21:46

2:50:46

0:27:18

Daniel Larsson

Christoffer Thorell

Göteborg / Kungsbacka

JJ Gruppen

24

970

13:23:31

2:52:31

0:29:03

Felix Kjellman

John Gerhardsson

Fjärås

Gula Harpunens Tom Jägare

25

982

13:26:17

2:55:17

0:31:49

Matthias Ståhlfors

Joakim Sjöstedt

Kungsbacka / Vallda

fniss,äsch,tihi

26

955

13:26:57

2:55:57

0:32:29

Rickard Svensson

Kenny Briddgård

Kungsbacka / Fliseryd

 

27

949

13:28:15

2:57:15

0:33:47

Jonathan Marshall

Mikael Berntsson

Kungsbacka

Marshall´n´Mike

28

959

13:28:20

2:57:20

0:33:52

Fredrik Bernhardsson

Tommy Lagerberg

Kungsbacka

Nordic Wellness

29

915

13:29:03

2:58:03

0:34:35

Stefan Hamberg

Jesper Toreld

Onsala

Top gun

30

903

13:29:37

2:58:37

0:35:09

Jim Bengtsson

Joakim Karlsson

Frösön

Electroteam Bolagen 3

31

960

13:29:44

2:58:44

0:35:16

Ludvig Possgårn

Rasmus Henriksson

Kungsbacka / Halmstad

Kungsbacka Åkeri

32

976

13:30:13

2:59:13

0:35:45

Joakim Larsson

Linus Johansson

Onsala / Vallda

Team Happy

33

953

13:31:46

3:00:46

0:37:18

Philip Vas

David Andree

Onsala / Fjärås

KBAB Team 3

34

933

13:33:25

3:02:25

0:38:57

Johan Helde

Linus Norlin

Kungsbacka

Transportex AB

35

882

13:33:51

3:02:51

0:39:23

Sebastian Borg

Robin Borg

Lindome

 

36

929

13:34:10

3:03:10

0:39:42

Jonas Stanislaus

Jonas Lidesköld

Fjärås / Stockholm

JonASS

37

901

13:34:18

3:03:18

0:39:50

Marcus Jonsson

Marcus Segerdahl

Frösön

Electroteam Bolagen 1

38

984

13:34:22

3:03:22

0:39:54

Niklas Andersson

Pontus Olsson

Kungsbacka

Walter Hansson EL AB

39

983

13:34:29

3:03:29

0:40:01

Niklas Sandin

Philip Lindström

Fjärås / Kungsbacka

SystemboLaget

40

986

13:34:59

3:03:59

0:40:31

Mathias Rambäck

Erik Lindgren

Åsa

Wicote/K21

41

941

13:35:54

3:04:54

0:41:26

Hubert Adersson

Erik Nilsson

Onsala

Astecon AB Lag 1

42

966

13:36:26

3:05:26

0:41:58

Kristian Madsen

Pierrå Sköld

Kungsbacka / Vallda

M-Team 69 6

43

952

13:37:11

3:06:11

0:42:43

Donald Liljeroth

Robert Ingård

Onsala / Kungsbacka

KBAB Team 2

44

936

13:37:31

3:06:31

0:43:03

Ronan Morgan

Anders Lejon

Onsala

 

45

910

13:38:24

3:07:24

0:43:56

Karl Enoksson

Gustav Enoksson

Frösön

Electroteam Bolagen 10

46

931

13:40:27

3:09:27

0:45:59

Andreas Andmarsjö

Sebastian Svensson

Kungsbacka

Stefan Svensson Förvaltning AB

47

980

13:41:22

3:10:22

0:46:54

Viktor Gunnarsson

Jon Jäger

Åsa / Källby

JV Västbygg AB

48

954

13:41:52

3:10:52

0:47:24

Leif Seignér

Mattias Darholm

Kungsbacka / Lindome

Tidningen Norra Halland

49

908

13:42:03

3:11:03

0:47:35

Ulf Svahn

Sebastian Gustavsson

Frösön

Electroteam Bolagen 8

50

899

13:44:40

3:13:40

0:50:12

Niklas de Broen

Christer Hallberg

Mölndal / Lindome

Team MMP

51

945

13:45:21

3:14:21

0:50:53

Niklas Ahlström

Tobias Svensson

Kungsbacka

Elvaco Lag 1

52

944

13:45:44

3:14:44

0:51:16

Jonas Wessung

Henrik Wessung

Kungsbacka / Vendelsö

Wessung

53

962

13:46:22

3:15:22

0:51:54

Erik Erlandsson

Henrik Lindstörm

 

ÖPwC Redovisning 2

54

961

13:47:15

3:16:15

0:52:47

Jason Samuelsson

Jonathan Grävare

Göteborg

 

55

924

13:48:02

3:17:02

0:53:34

Tobias Byström

Philip Elvhammar

Kungsbacka / Värö

OnsalaGrävarna

56

956

13:50:57

3:19:57

0:56:29

Mattias Wennberg

Robert Nyiredy

Onsala / Rykkinn Norge

Bokstavsrennet

57

938

13:52:43

3:21:43

0:58:15

Gary Ticehurst

Johan Tengström

Onsala

Panderosa Pandas

58

907

13:52:46

3:21:46

0:58:18

Christian Johansson

Victor Wilsgaard

Frösön

Electroteam Bolagen 7

59

948

13:53:08

3:22:08

0:58:40

Martin Aronsson

Marcus Nyblom

Fjärås

Småpaddlarna

60

900

13:54:36

3:23:36

1:00:08

Ulf Kranz

Mikael Johansson

Kungsbacka / Åsa

 

61

896

13:54:39

3:23:39

1:00:11

Anders Johansson

Bo Bentzen

Kungsbacka / Kållered

 

62

927

13:55:35

3:24:35

1:01:07

Anders Perman

Tomas Elmeklo

Göteborg

 

63

895

13:57:05

3:26:05

1:02:37

Patrik Färdigh

Jonas Lundell

Kungsbacka

Team Bulldozer

64

939

13:58:17

3:27:17

1:03:49

Filip Johansson

David Ljungquist

Göteborg / Kålleredc

Dude, where is my canoe?

65

909

13:59:10

3:28:10

1:04:42

Mikael Carlsson

Jonas Karlström

Frösön

Electroteam Bolagen 9

66

905

14:06:13

3:35:13

1:11:45

Daniel Jörnliden

Sebastian Jörnliden

Frösön

Electroteam Bolagen 5

67

932

14:09:07

3:38:07

1:14:39

Peter Warberg

Philip Warberg

Onsala

Lag Warberg

68

922

14:11:39

3:40:39

1:17:11

Erik Strid

Gunnar Karlsson

Onsala

XL-Bygg Onsalavillan

69

957

14:11:43

3:40:43

1:17:15

Tommy Forsberg

Jonas Engström

Tostared / Frillesås

Team Tusk

70

943

14:13:48

3:42:48

1:19:20

Linus Petri

Marcus Nilsson

Mölndal / Kungsbacka

Team Rookie

71

916

14:14:19

3:43:19

1:19:51

Alexander Wetterlind

Victor Ejnell Bergqvist

Kungsbacka / Göteborg

De galna hundarna

72

902

14:15:37

3:44:37

1:21:09

Tobias Åhman

Mikael Johansson

Frösön

Electroteam Bolagen 2

73

958

14:15:56

3:44:56

1:21:28

Dennis Andersson

Hanna Madås

Fjärås / Kungsbacka

JJ Gruppen

74

921

14:17:34

3:46:34

1:23:06

Carl Strid

Rasmus Kanthe

Kungsbacka

XL-Bygg Onsalavillan

75

928

14:19:56

3:48:56

1:25:28

Mats Perman

Peter Johansson

Kungsbacka / Onsala

 

76

965

14:20:36

3:49:36

1:26:08

Thomas Eriksson

Ola Sundbeck-Arnäs

Göteborg / Stenungsund

 

77

964

14:22:23

3:51:23

1:27:55

Mikael Åberg

Mattias Johansson

Uddevalla

Supersugen

78

975

14:22:32

3:51:32

1:28:04

Olle Glansén

Sebastian Norling

Kungsbacka

K-Treo

79

919

14:23:42

3:52:42

1:29:14

Mattias Lindstrand

Jonathan Hagdahl

 

Team felvänd

80

981

14:31:24

4:00:24

1:36:56

Joacim B Larsson

Peter Ström

Kungsbacka

Rallarna Racing

81

947

14:36:34

4:05:34

1:42:06

Richard Linge

Håkan Wessung

Valbo / Jordbro

Annorlunda

82

918

14:47:14

4:16:14

1:52:46

Joakim Porath

Alexander Moberg

 

Team baktung

83

946

14:49:26

4:18:26

1:54:58

Pontus Ekholm

Jesper Evertsson

Kungsbacka / Frillesås

Super duon

84

912

14:49:28

4:18:28

1:55:00

Fredrik Jakobsson

Jörgen Othbäck

Onsala

Mariannes hjältar Lag 2

85

917

14:57:09

4:26:09

2:02:41

Per Carlsson

Patrik Hemmingsson

Kungsbacka

Team U137

86

911

15:02:28

4:31:28

2:08:00

Peter Gulin

Reine Heed

Kungsbacka / Onsala

Mariannes Hjältar Lag 1

87

914

 

Diskad

 

Anders Engelbrektsson

Claes Halgren

Onsala

Mariannes hjältar Lag 4

87

985

 

Diskad

 

Tommy Larsson

Joakim Wernersson

Frillesås / Kungsbacka

Wernersson Bygg

 

Resultat - C2 Mix Motionär

Start: Staborg,  Starttid: 10:31, Distans: 22 km

PL

Nr

Måltid

Tid

BCE

 

 

Ort

Företag/Förening

1

327

13:09:40

2:38:40

0:00:00

Thomas Pantzare

Camilla Andreasson

Älvängen

 

2

304

13:09:57

2:38:57

0:00:17

Håkan Gustavsson

Pernilla Wegén

Åsa / Lysekil

 

3

326

13:15:08

2:44:08

0:05:28

Rickard Winnerby

Gunilla Pettersson

Trångsund/Katrineholm

 

4

324

13:30:37

2:59:37

0:20:57

Anton Andersson

Elin Pehrsson

Kungsbacka

Team Starbar: Elephants

5

311

13:36:01

3:05:01

0:26:21

Marie Tunström

Robin Tunström

Göteborg

M-Team 69 1

6

328

13:36:09

3:05:09

0:26:29

Tomas Einarsson

Alicia Einarsson

Kungsbacka

Team Einarssons Bil

7

303

13:40:55

3:09:55

0:31:15

Tina Bertilsson

David Bertilsson

Onsala

Team Bertilsson

8

309

13:41:19

3:10:19

0:31:39

Johanna Vonasek

Lukas Pasic

Kungsbacka

Elvaco Lag 2

9

310

13:42:26

3:11:26

0:32:46

Henrik Johansson

Pernilla Johansson

Fjärås

 

10

301

13:43:13

3:12:13

0:33:33

Jenny Ryttinger

Peter Ryttinger

Onsala

Team Ryttinger

11

904

13:43:27

3:12:27

0:33:47

Robin Lindström

Sandra Emmertz

Frösön

Electroteam Bolagen 4

12

320

13:43:32

3:12:32

0:33:52

Alexander Melltoft

Malin Hagstedt

 

ÖPwC Redovisning 5

13

312

13:44:15

3:13:15

0:34:35

Per Eliasson

Marianne Bartholdsson

Åsa / Kungsbacka

M-Team 69 2

14

316

13:46:38

3:15:38

0:36:58

Helena Isaksson

Charles Cundy

Kungsbacka

M-Team 69 7

15

315

13:47:24

3:16:24

0:37:44

Anna Gustafsson

Ronny Larsson

Kungsbacka

M-Team 69 5

16

302

13:50:12

3:19:12

0:40:32

Sara Lundström

Magnus Lundström

Onsala

Team Lundström

17

305

13:53:20

3:22:20

0:43:40

Ida Lundin

Johan Aderby

Göteborg

Team JODA

18

325

13:54:49

3:23:49

0:45:09

Urban Zackrisson

Julia Zakrisson

Fjärås

Team Jubbe

19

300

13:54:53

3:23:53

0:45:13

Malin Gustafsson

Jan-Olof Johansson

Lindome

Team Knoll & Tott

20

317

13:55:25

3:24:25

0:45:45

Therese Johansson

Lukas Lindahl

Halmstad / Väröbacka

M-Team 69 8

21

308

13:57:47

3:26:47

0:48:07

Mikael Lundsjö

Susanne Lundqvist

Kungsbacka

Bävern & Hunden

22

313

14:01:57

3:30:57

0:52:17

Marika Joviken

Kent Rohdén

Kungsbacka

M-Team 69 3

23

314

14:02:36

3:31:36

0:52:56

Marie Ingvarsson

Ola Andersson

Kungsbacka

M-Team 69 4

24

319

14:07:44

3:36:44

0:58:04

Sandra Tern

Adam Andersson

 

ÖPwC Redovisning 4

25

318

14:12:06

3:41:06

1:02:26

Nils Norheim

Susanne Axelsson

 

ÖPwC Redovisning 8

26

322

14:20:29

3:49:29

1:10:49

Maria Holm

Paul Schultz

 

ÖPwC Redovisning 7

27

321

14:20:44

3:49:44

1:11:04

Andreas Lindh

Lovisa Petersson

 

ÖPwC Redovisning 6

28

323

14:25:43

3:54:43

1:16:03

Fredrik Boberg

Karin Berg

 

ÖPwC Redovisning 3

Listansvarig: Sven Brocker 0705-47 99 44

Uppdaterad: 2016-08-22 14:05
Skribent: Sven Brocker
Epost: This is a mailto link

Postadress:
Kungsbacka Hemvärnsförening - Kanot
Kungsbacka River, Sven Brocker, Lunnavägen 329
43479 Vallda

Kontakt:
Tel: Per Klintrot 0703-433533
E-post: This is a mailto link

Se all info