Hoppa till sidans innehåll

Resultat 2017


Kungsbacka River 2017

Arrangör: Kungsbacka Hemvärnsförening

Slutresultat 2017-08-19

Resultat - K1 Herrar

Start: Staborg, Finishes: Finish time, Time: 10:00, Distance: 22 km

PL

Nr

Finish

Elapsed

BCE

 

 

Ort

Företag/Förening

1

216

11:54:56

1:54:56

0:00:00

Dennis Lindberg

 

Hällestad

Finspångs kk

2

352

11:57:29

1:57:29

0:02:33

Jens Thorild

 

Göteborg

Näsets PK, Veteran H40

3

223

11:57:54

1:57:54

0:02:58

Peter Gustavsson

 

Anderstorp

Isaberg Multisport

4

225

12:00:57

2:00:57

0:06:01

Anders Abrahamsson

 

Smögen

PK Delfinen, Veteran H50

5

222

12:03:35

2:03:35

0:08:39

Viktor Samuelsson

 

Donsö

Donsö if

6

217

12:06:45

2:06:45

0:11:49

Torbjörn Karldén

 

Fjällbacka

PK Delfinen

7

224

12:11:16

2:11:16

0:16:20

Robert Malm

 

Åsa

 

8

218

12:13:58

2:13:58

0:19:02

Roger Strandh

 

Varberg

KK Bris Varberg

9

198

12:19:35

2:19:35

0:24:39

Erik Andersson

 

Varberg

KK Bris, Veteran H30

10

219

12:24:59

2:24:59

0:30:03

Peter Kägu

 

Västervik

Westerviks kk H55

11

215

12:44:47

2:44:47

0:49:51

Ralf Weinert

 

Ludwigshafen am Rhein

Kanu-Gesellschaft Neckarau e.V.

12

191

13:19:28

3:19:28

1:24:32

Erik Ulfner

 

Kungsbacka

 

13

209

13:22:48

3:22:48

1:27:52

Fredrik Svensson

 

Kungsbacka

 

14

221

13:24:55

3:24:55

1:29:59

Lennart Hjalmarsson

 

V.Frölunda

 

15

220

13:24:59

3:24:59

1:30:03

Sverker Djerf

 

Mölnlycke

Hagbard Viking Society

16

197

13:29:02

3:29:02

1:34:06

Per-Olov Olsson

 

Helsingborg

 

Resultat - K2 Hr/Dr/Mix

Start: Staborg, Finishes: Finish time, Time: 10:00, Distance: 22 km

PL

Nr

Finish

Elapsed

BCE

 

 

Ort

Företag/Förening

1

226

12:36:06

2:36:06

0:00:00

Jan Zachrisson

Urban Strandberg

Onsala / Göteborg

OFF

2

999

13:16:19

3:16:19

0:40:13

Dan Svensson

Christer Adolfsson

Onsala / Åsa

 

3

237

13:33:31

3:33:31

0:57:25

Johan Lenngerd

Ralf Bergsten

Kungsbacka

Bergsala Handic 7

4

233

13:36:43

3:36:43

1:00:37

Lotta Lilja

Annika Janson

Kungsbacka

Bergsala Handic 3

5

235

13:40:24

3:40:24

1:04:18

Sara Lenngerd

Anette Andersson

Kungsbacka

Bergsala Handic 5

6

234

13:42:55

3:42:55

1:06:49

Rebecka Zetterlund

Sanna Falkenberg

Kungsbacka

Bergsala Handic 4

7

231

13:50:13

3:50:13

1:14:07

Jonas Turitz

Mats Cederholm

Kungsbacka

Bergsala Handic 1

8

239

13:53:20

3:53:20

1:17:14

Susanna Fornstedt

Alexandra Biornstad

Kungsbacka

Bergsala Handic 9

9

232

13:56:30

3:56:30

1:20:24

Andreas Svanevik

Marcus Karlsson

Kungsbacka

Bergsala Handic 2

10

236

13:57:01

3:57:01

1:20:55

Nina Ohlin

Katarina Wennerlöf

Kungsbacka

Bergsala Handic 6

11

238

14:03:02

4:03:02

1:26:56

Tord Nyberg

Sara Wallander

Kungsbacka

Bergsala Handic 8

12

240

14:14:02

4:14:02

1:37:56

Cecilia Brattkull

Anne Pyyskänen

Kungsbacka

Bergsala Handic 10

Resultat - C2 Damer Elit

Start: Staborg, Finishes: Finish time, Time: 10:10, Distance: 22 km

PL

Nr

Finish

Elapsed

BCE

 

 

Ort

Företag/Förening

1

487

13:21:41

3:11:41

0:00:00

Anette Johansson

Helen Johansson

Fjärås / Kungsbacka

Gretas Vänner

Resultat - C2 Herrar Elit

Start: Staborg, Finishes: Finish time, Time: 10:10, Distance: 22 km

PL

Nr

Finish

Elapsed

BCE

 

 

Ort

Företag/Förening

1

449

12:31:24

2:21:24

0:00:00

Geir Inge Folkestad

Ulf Tyrén

Anderstorp

Isaberg Multisport

2

483

12:42:58

2:32:58

0:11:34

Tommy Eneroth

Morgan Börjesson

Kungsbacka / Fjärås

Myra Golf Lag 2

3

472

12:46:29

2:36:29

0:15:05

Stefan Anerönn

Ingemar Blom

Kungälv / Lindome

Gnellspikes Multisport Club

4

466

12:50:40

2:40:40

0:19:16

Kjell Hultén

Benny Kjellman

Fjärås

K. Snickeri & Teknik AB

5

486

12:53:29

2:43:29

0:22:05

Victor Wallin

Jesper Alderin

Kungsbacka / Borås

Myra Golf Lag 4

6

454

12:57:35

2:47:35

0:26:11

Doug Lumley

Svante Fredén

Hisings Backa / Skara

Rya IF / Lidköpings KF

7

485

13:05:54

2:55:54

0:34:30

Oscar Eneroth

Dennis Persson

Kungsbacka / Frillesås

Myra Golf Lag 3

Resultat - C2 Mix Elit

Start: Staborg, Finishes: Finish time, Time: 10:10, Distance: 22 km

PL

Nr

Finish

Elapsed

BCE

 

 

Ort

Företag/Förening

1

248

12:24:08

2:14:08

0:00:00

Anders Löf

Jessica Löf

Tibro

Tibro Kanotklubb

Resultat - C2 Damer Motionär

Start: Staborg, Finishes: Finish time, Time: 10:24, Distance: 22 km

PL

Nr

Finish

Elapsed

BCE

 

 

Ort

Företag/Förening

1

229

13:42:30

3:18:30

0:00:00

Mia Salmi

Karin Hedelin-Lundén

Onsala

Pocahontas

2

244

13:47:04

3:23:04

0:04:34

Mia Falk

Sabina Millan

Kungsbacka / Onsala

SaMia Paddle Queen

3

276

13:47:57

3:23:57

0:05:27

Emma Lanzky

Louise Erneholm

Kungsbacka / Fjärås

 

4

228

13:52:37

3:28:37

0:10:07

Maria Huttqvist

Martina Larsson

Kungsbacka / Fotskäl

 

5

247

13:58:52

3:34:52

0:16:22

Susan Heemskerk

Helene Svensson

Örby

 

6

279

14:11:24

3:47:24

0:28:54

Veronica Aldorsson

Rebecca Aldorsson

Göteborg

Kung Julien & CO

7

246

14:16:48

3:52:48

0:34:18

Sofie Fahl

Anna Alexandersson

Kungsbacka

Sopranas

8

227

14:32:14

4:08:14

0:49:44

Linda Heed

Nina Gulin

Onsala / Kungsbacka

 

9

245

14:46:26

4:22:26

1:03:56

Gunilla Wennergren

Jenny Steen

Fjärås / Onsala

Team WeSt

10

241

14:46:34

4:22:34

1:04:04

Amanda Hansson

Sara Wendélius

Kungsbacka

Walter Hansson EL

11

230

15:01:02

4:37:02

1:18:32

Johanna Rasmusson

Jenny Rasmusson

Göteborg

 

12

500

15:05:55

4:41:55

1:23:25

Linda Andreasson

Pia Wennerbäck

Kungsbacka

Raska töser

13

255

15:32:57

5:08:57

1:50:27

Nina Ingvarsson

Emma Scherman

Kungsbacka

Team Rockstar 5

Resultat - C2 Herrar Motionär

Start: Staborg, Finishes: Finish time, Time: 10:24, Distance: 22 km

PL

Nr

Finish

Elapsed

BCE

 

 

Ort

Företag/Förening

1

363

13:07:26

2:43:26

0:00:00

Philip Vas

Wictor Eriksson

Onsala / Fjärås

KBAB Team 3

2

797

13:08:52

2:44:52

0:01:26

Andreas Koch

Andreas Björkner

Onsala / Kungsbacka

Team Andreasarna

3

362

13:09:55

2:45:55

0:02:29

Henrik Johansson

Niklas Bergström

Lindome / Åsa

KBAB Team 2

4

297

13:10:03

2:46:03

0:02:37

Ola Wallin

Christer Lindgren

Mölndal / Vallda

MålBättre Fysio

5

991

13:12:53

2:48:53

0:05:27

Björn Kaijser

Jonas Lundh

Åby / Valla

 

6

343

13:14:12

2:50:12

0:06:46

Johan Olovsson

John Lundin

Göteborg /Fjärås

Hinnöa paddelklubb

7

337

13:16:48

2:52:48

0:09:22

Dan Kanetoft

Anders Börjesson

Onsala

Vickans Smått & Gott

8

243

13:20:20

2:56:20

0:12:54

Niklas Andersson

Pontus Olsson

Kungsbacka

Walter Hansson Handel

9

295

13:20:35

2:56:35

0:13:09

Karl Sjölander

Andreas Jonsson

Kungsbacka / Vallda

Advokat Karl Sjölander AB

10

298

13:20:46

2:56:46

0:13:20

Dennis Östberg

Adam Broddesson

Kungsbacka

Grabbarna Grus

11

988

13:22:54

2:58:54

0:15:28

Börje Liljeroth

Christoffer Liljeroth

Landvetter

Team Liljeroth

12

334

13:27:31

3:03:31

0:20:05

Magnus Jensen

Daniel Johansson

Kungsbacka / Mölnlycke

Perbellum Sportsällskap

13

990

13:28:34

3:04:34

0:21:08

Alexander Hamberg

Daniel Pettersson

Onsala

Guldryggarna

14

351

13:29:27

3:05:27

0:22:01

Daniel Larsson

Christoffer Thorell

Göteborg / Kungsbacka

JJ Gruppen

15

355

13:33:10

3:09:10

0:25:44

Ludvig Possgårn

Rasmus Henriksson

Kungsbacka / Halmstad

Kungsbacka Åkeri

16

256

13:33:58

3:09:58

0:26:32

Mikael Andersson

Rickard Nilsson

Åsa

Team Rockstar 6

17

263

13:34:17

3:10:17

0:26:51

Mikel Carlsson

Daniel Simson

Frösön

Electroteam Bolagen 3

18

268

13:34:44

3:10:44

0:27:18

Peter Åkerblom

Lukas Björnör

Kungsbacka

 

19

345

13:36:00

3:12:00

0:28:34

Viktor Gunnarsson

Jon Jäger

Åsa / Källby

JV Västbygg AB

20

273

13:38:05

3:14:05

0:30:39

Jesper Altengren

Johan van Turnhout

Kungsbacka

XL-Bygg Onsalavillan Lag 3

21

261

13:38:26

3:14:26

0:31:00

André Kinngard

Marcus Segerdahl

Frösön

Electroteam Bolagen 1

22

340

13:39:18

3:15:18

0:31:52

Robin Dahlsjö

Sylwester Truvklewski

Onsala

ATV måleri och kakel AB

23

989

13:40:05

3:16:05

0:32:39

Fredrik Bernhardsson

Tim Arvidsson

Varekil

Team Orust

24

361

13:41:13

3:17:13

0:33:47

Donald Liljeroth

Robert Ingård

Onsala / Kungsbacka

KBAB Team 1

25

350

13:41:22

3:17:22

0:33:56

Ted Jarl

Anton Jarl

Onsala

Astrix & Obelix

26

998

13:41:55

3:17:55

0:34:29

Hampus Chenon Arvidsson

Calle Sundin

Onsala

Faze

27

996

13:42:14

3:18:14

0:34:48

Daniel Larsson

Karl Ribeck

Skärhamn

 

28

346

13:42:18

3:18:18

0:34:52

Joakim Larsson

Linus Jonsson

Onsala / Vallda

Styr och elmontage i väst AB

29

994

13:42:23

3:18:23

0:34:57

Alexander Jansson

Oliver Jansson

Härryda / V.Frölunda

Team Jansson

30

995

13:43:31

3:19:31

0:36:05

Carl-Henrik Carlsson

Anders Salomonsson

Fjärås

Kookaburra 1

31

249

13:43:46

3:19:46

0:36:20

Johan Juvén

Johan Kimming

Kungsbacka

Kungsmässan

32

339

13:43:51

3:19:51

0:36:25

Jonathan Marshall

Mikael Berntsson

Kungsbacka

Marshall´n´Mike

33

808

13:44:14

3:20:14

0:36:48

Nicklas Johansson

Peter Larsson

Kungsbacka

Matadorerna

34

265

13:44:34

3:20:34

0:37:08

Anton Löf

Peter Adolfsson

Frösön

Electroteam Bolagen 5

35

583

13:45:11

3:21:11

0:37:45

Tobias Byström

Philip Elvhammar

Kungsbacka / Väröbacka

Onsalagrävarna

36

391

13:45:21

3:21:21

0:37:55

Kim Hallström-Klaésson

Henrik Rosenquist

Vallda / Onsala

 

37

796

13:45:43

3:21:43

0:38:17

Johan Börjesson

James Krueger

Vallda / Onsala

 

38

341

13:46:07

3:22:07

0:38:41

Tomas Vennerlöf

Claes Gordon

Onsala

ATV måleri och kakel AB

39

349

13:46:14

3:22:14

0:38:48

Rickard Mennerdahl

Erik Uvebrant

Göteborg / Kullavik

JJ Gruppen

40

338

13:46:32

3:22:32

0:39:06

Albin Ogenhag

Johan Eriksson

Kungsbacka

Defast

41

292

13:49:56

3:25:56

0:42:30

Johan Nyman

Peter Jönsson

Lindome / Onsala

 

42

972

13:51:09

3:27:09

0:43:43

Patrik Lindqvist

Anders Hamberg

Onsala

Silverryggarna

43

332

13:52:41

3:28:41

0:45:15

Ulf Kranz

Mikael Johansson

Kungsbacka / Åsa

 

44

257

13:53:40

3:29:40

0:46:14

Tim Lindahl

Lukas Lindahl

Kungsbacka

Team Rockstar 7

45

992

13:57:30

3:33:30

0:50:04

Tobias Caple

Marcus Rynäs

Lindome

 

46

333

13:57:42

3:33:42

0:50:16

Niklas Sandin

Christoffer Persson

Fjärås / Kungsbacka

SystemboLaget

47

250

13:59:29

3:35:29

0:52:03

Darius Banevicius

Aivenas Stoncus

Kungsbacka

Kungsmässan

48

264

13:59:38

3:35:38

0:52:12

Samuel Stande

Jim Bengtsson

Frösön

Electroteam Bolagen 4

49

342

14:00:17

3:36:17

0:52:51

Alexander Wetterlind

Victor Ejnell Bergqvist

Kungsbacka / Göteborg

De galna hundarna

50

274

14:00:25

3:36:25

0:52:59

Erik Strid

Gunnar Karlsson

Onsala

XL-Bygg Onsalavillan Lag 4

51

299

14:00:57

3:36:57

0:53:31

Andreas Olsson

Kevin Warner

V.Frölunda

Tjommarna

52

364

14:09:24

3:45:24

1:01:58

Marcus Gjösti

Wictor Eriksson

Kungsbacka

KBAB Team 4

53

799

14:26:06

4:02:06

1:18:40

Mats Perman

Peter Johansson

Kungsbacka / Onsala

 

54

336

14:26:33

4:02:33

1:19:07

Patrik Färdigh

Jonas Lundell

Kungsbacka

Team Bulldozer

55

997

14:30:03

4:06:03

1:22:37

Krister Andersson

Jonas Andersson

Fjärås

Odins söner

56

344

14:30:51

4:06:51

1:23:25

Martin Aronsson

Marcus Nyblom

Fjärås

Småpaddlarna

57

294

14:31:19

4:07:19

1:23:53

Peter Gulin

Reine Heed

Kungsbacka / Onsala

Mariannes hjältar

58

296

14:38:42

4:14:42

1:31:16

Anders Johansson

Bo Bentzen

Kungsbacka / Kållered

 

59

251

14:39:23

4:15:23

1:31:57

Ronny Larsson

Anders Bergström

Kungsbacka / Fjärås

Team Rockstar 1

60

705

14:40:12

4:16:12

1:32:46

Lars-Anders Callenberg

Markus Bengtsson

Varberg / Fjärås

De som aldrig paddlat kanot

61

993

14:41:17

4:17:17

1:33:51

Thomas Eriksson

Carl Bergbäck

Göteborg / Norrköping

Fet ful & 40+

62

624

14:50:36

4:26:36

1:43:10

Anders Perman

Tomas Elmeklo

Göteborg

 

63

331

14:55:12

4:31:12

1:47:46

Johan Lönnqvist

Robert Friberg

Göteborg

 

64

353

14:55:56

4:31:56

1:48:30

Mattias Finndin

Axel Ahlman

Vallda / Onsala

Friluftsfrämj. TVM Onsala

65

795

14:56:25

4:32:25

1:48:59

Johan Jacobsson

Nicklas Nylund

Onsala

Fredriks bygg

66

242

14:57:47

4:33:47

1:50:21

Mattias Wendéus

Mattias Björkebo

Kungsbacka

Walter Hansson EL

67

272

15:04:00

4:40:00

1:56:34

Patrik Nilsson

Niclas Hennefjord

Kungsbacka / V.Frölunda

XL-Bygg Onsalavillan Lag 2

68

271

15:04:15

4:40:15

1:56:49

Jesper Brunberg

Michael Kant

Kungsbacka

XL-Bygg Onsalavillan Lag 1

69

794

15:04:55

4:40:55

1:57:29

Fredrik Jakobsson

Claes Halgren

Onsala

Fredriks bygg

70

702

15:20:57

4:56:57

2:13:31

Denny Särén

Rickard Andersson

Onsala / Kungsbacka

Skinkprinsarna

71

348

15:32:23

5:08:23

2:24:57

Pelle Carlsson

Patrik Hemmingsson

Kungsbacka

Team U137

72

293

 

13:51:43

11:08:17

Marcus Eliasson

Patrik Johansson

Varberg / Kungsbacka

Team Dönder

Resultat - C2 Mix Motionär

Start: Staborg, Finishes: Finish time, Time: 10:24, Distance: 22 km

PL

Nr

Finish

Elapsed

BCE

 

 

Ort

Företag/Förening

1

288

13:14:37

2:50:37

0:00:00

Thomas Pantzare

Camilla Andreasson

Älvängen

 

2

284

13:17:29

2:53:29

0:02:52

Sara Börjesson

Pelle Hanberger

Linköping

Myra Golf Lag 1

3

289

13:17:54

2:53:54

0:03:17

Håkan Gustavsson

Lisa Måring

Åsa

 

4

282

13:24:16

3:00:16

0:09:39

Rickard Winnerby

Gunilla Pettersson

Trångsund/Katrineholm

 

5

269

13:32:03

3:08:03

0:17:26

Anette Nordgren

Lars Nordgren

Lerum

The Nordgrens

6

286

13:32:49

3:08:49

0:18:12

Anton Gustavsson

Lina Andreasson

Åsa / Älvängen

 

7

798

13:35:49

3:11:49

0:21:12

Jannike Nyiredy

Robert Nyiredy

Onsala / Rykkinn Norge

Bokstavsrennet

8

281

13:36:49

3:12:49

0:22:12

Joakim Lundqvist

Sanna Liljeholm

Österbybruk

Old J and the beaver

9

354

13:43:56

3:19:56

0:29:19

Tony Ingvarson

Marie Bergelin

Fjärås / Vallda

Baboos on Board

10

290

13:44:21

3:20:21

0:29:44

Anton Andersson

Elin Pehrsson

Kungsbacka

Team Starbar: Elephants

11

258

13:45:16

3:21:16

0:30:39

Adrian Webb

Ida Sötterman

 

 

12

280

13:49:04

3:25:04

0:34:27

Alexandra Wetterström

Niklas Wetterström

Göteborg

 

13

287

13:49:34

3:25:34

0:34:57

Urban Zackrisson

Stefan Zackrisson

Fjärås

Slit & Släp

14

260

14:00:41

3:36:41

0:46:04

Henrik Werdien

Jonna Werdien

Frillesås

Team Werdiens

15

259

14:01:02

3:37:02

0:46:25

Lotta Ljungkull

Mattis Watson

Åsa

Team Watson

16

277

14:05:00

3:41:00

0:50:23

Malin Dudas

Mikael Ekendahl

Mölndal

 

17

270

14:15:14

3:51:14

1:00:37

Ronnie Byvik

Malin Byvik

Kungsbacka

Team Loke

18

278

14:15:45

3:51:45

1:01:08

Michael Berggren

Kerstin Ulin

Kungsbacka / Mölndal

 

19

283

14:28:31

4:04:31

1:13:54

Rickard Madsen

Carina Kask

Kungsbacka

 

20

254

14:29:23

4:05:23

1:14:46

Marie Ingvarsson

Ola Andersson

Kungsbacka

Team Rockstar 4

21

275

14:53:02

4:29:02

1:38:25

Peter Flodén

Helena Lunde Wetterström

Fjärås

Team Indiana Jones

22

291

15:04:27

4:40:27

1:49:50

Julia Olsson

Pontus Carlsson

Kungsbacka

Team Julia och Pontus

Listansvarig: Sven Brocker 0705-47 99 44  This is a mailto link

 

Uppdaterad: 2017-09-05 12:21
Skribent: Sven Brocker
Epost: This is a mailto link

Postadress:
Kungsbacka Hemvärnsförening - Kanot
Kungsbacka River, Sven Brocker, Lunnavägen 329
43479 Vallda

Kontakt:
Tel: Per Klintrot 0703-433533
E-post: This is a mailto link

Se all info